Varšava 18. októbra 2018 (HSP/RT/Foto:Screenshot YouTube)
 
Poľská štátna plynárenská spoločnosť podpísala 20-ročnú dohodu o kúpe skvapalneného zemného plynu (LNG) z USA. Pri dosiahnutí cieľa ukončiť závislosť od ruskej energie je krajina ochotná platiť viac za plyn z Ameriky

Tanker s nákladom skvapalneného zemného plynu LNG

Poľská plynárenská spoločnosť PGNiG v stredu uviedla, že USA poskytnú podľa novej zmluvy 2 milióny ton LNG za rok alebo 2,7 miliárd kubických metrov zemného plynu. Dodávky začnú v roku 2022.
Predseda vlády Mateusz Morawiecki povedal, že dohoda zvýši “zvrchovanosť” a “konkurencieschopnosť” poľského energetického sektora.
Zástupca generálneho riaditeľa spoločnosti PGNiG Maciej Wozniak dodal, že do konca roka 2018 spoločnosť podpíše ešte aspoň jednu novú dlhodobú zmluvu na zabezpečenie dodávok plynu LNG pre Poľsko.
Spoločnosť PGNiG tvrdil, že LNG z USA bude takmer o 30 percent lacnejší ako ruský zemný plyn. Oficiálne štúdie hovoria niečo iné. Napríklad Oxfordský inštitút pre energetické štúdie vydal správu, v ktorej sa uvádza, že LNG z USA je drahšie ako ruský plyn, ktorý je pre Európu najlacnejšou možnosťou. Štúdia tiež uviedla, že čerpanie plynu cez plynovody Nord Stream a Nord Stream 2 by bolo ešte lacnejšie ako tranzit cez Ukrajinu.
“Nákup skvapalneného zemného plynu v USA neumožní len ďalšiu diverzifikáciu nášho dovozného portfólia po roku 2022, ale tiež umožní rozvinúť naše obchodné kompetencie a umožniť prítomnosť spoločnosti PGNiG ako globálneho hráča na trhu s LNG”, uviedla poľská plynárenská spoločnosť v júni tohto roka.
Ruský Gazprom v stredu oznámil, že dodávky plynu z Ruska do Poľska sa nedávno zvýšili. “Dodávky do Poľska vzhľadom na masívnu rétoriku proti ruskému plynu vzrástli tento rok o takmer 10 percent,” uviedla spoločnosť.
 
Že by súkromní americkí plynári zlacneli?
Situáciu okomentovala aj česká analytička Tereza Spencerová. Na Facebooku uvádza, že Poľsko podpísalo dohodu, na základe ktorej bude najbližších dvadsať rokov kupovať z USA dva milióny ton skvapalneného plynu ročne.
“Vlani, kedy kúpila prvú “várku” amerického plynu, si Varšava sťažovala, že je predražený (245 dolárov za tisíc kubíkov oproti 183 dolárom za plyn z Gazpromu)… Teraz tvrdí, že je US plyn o 20 až 30 percent lacnejší ako ten ruský… že by súkromní americkí plynári zlacneli?” pýta novinárka Spencerová.
Poukázala tiež na ďalšiu informáciu o cieľoch poľského hospodárstva. “Poľsko chce prekopať kanál, ktorý by v Baltskom mori umožnil lodiam dosiahnuť prístav v Elblagu, bez toho, aby museli plávať okolo ruského Kaliningradu…”
 
 
 
Príspevok Poľsko podpísalo s USA megakontrakt na skvapalnený plyn, aby sa vymanilo zo závislosti od Ruska. Spencerová: “Vlani si Varšava sťažovala, že plyn z USA je predražený” zobrazený najskôr Hlavné správy.