Varšava/Štetín 28. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Poľskí súdni lekári vylúčili po dnešnej pitve zavraždeného kamionistu Lukasza Urbana, ktorého telesné pozostatky prevzali poľské úrady v utorok, že by tento muž prišiel o život hodiny pred útokom na jeden z berlínskych vianočných trhov z 19. decembra

Pri ňom použil predpokladaný atentátnik Anis Amri z Tuniska práve Poliakov kamión.

Majiteľ poľskej prepravnej firmy Ariel Žurawski ukazuje poslednú fotografiu svojho bratranca a vodiča Lukasza Urbana, ktorý bol pravdepodobne prvá obeť útoku v Berlíne, 20. decembra 2016 v poľskom meste SobiemyslMajiteľ poľskej prepravnej firmy Ariel Žurawski ukazuje poslednú fotografiu svojho bratranca a vodiča Lukasza Urbana, ktorý bol pravdepodobne prvá obeť útoku v Berlíne, 20. decembra 2016 v poľskom meste Sobiemysl

O poznatkoch z pitvy, ktorá sa uskutočnila v Štetíne, informovali dnes príslušné orgány poľskej prokuratúry dementujúc tak skoršie neoficiálne informácie najčítanejšieho nemeckého denníka Bild.

Prokurátorka Aldona Lemová zo štetínskej prokuratúry pre televízny kanál Superstacja uviedla, že môže poprieť informácie denníka Bild o tom, že 37-ročný Poliak zomrel niekoľko hodín pred útokom, a to na základe materiálov, ktoré sú k dispozícii po súdnej pitve v Poľsku. Predstaviteľka vojvodskej prokuratúry síce neuviedla presný termín skonu kamionistu, avšak zdôraznila, že v rozpore s informáciami niektorých nemeckých médií Lukasz Urban neskonal 19. decembra v popoludňajších hodinách.

Ide o predbežné výsledky pitvy, ktorej definitívne závery zverejnia neskôr.

Poľského kamionistu našli po teroristickom útoku, na ktorý páchateľ využil jeho vozidlo, v kabíne vozidla bez známok života, a to so strelnou ranou na hlave a bodnými zraneniami.

V nemeckých médiách sa však objavili aj špekulácie o tom, že možno práve Poliak v posledných chvíľach života strhol ešte volant kamióna a zabránil tak väčšiemu množstvu obetí útoku.

Tisíce ľudí preto podporujú iniciatívu, aby nemecký spolkový prezident Joachim Gauck udelil Poliakovi in memoriam vysoké štátne vyznamenanie – Spolkový kríž za zásluhy.