Varšava 13. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)
 
Poľské ministerstvo obrany v stredu oznámilo, že krajina sa rozhodla kúpiť americké raketové systémy v hodnote viac ako 366 miliónov eur, informovala agentúra DPA

Na snímke americký viceprezident Mike Pence počas prejavu pred vojakmi USA a Poľska na letisku vo Varšave

Poľská vláda podpísala zmluvu o dodávke 20 raketových systémov typu HIMARS. Urobila tak na začiatku medzinárodnej konferencie o riešení situácie na Blízkom východe, ktorá sa koná vo Varšave. Systémy majú byť podľa ministerstva obrany dodané v niekoľkých etapách do roku 2023.
“Táto zbraň výrazne zvýši bojaschopnosť poľských ozbrojených síl a podporí bezpečnosť Poľska a celého západného krídla NATO, povedal poľský minister obrany Mariusz Blaszczak, ktorého citoval webový portál polandin.com.
Americký viceprezident Mike Pence Poľsko pri podpisovaní zmluvy uistil, že Washington je na jeho strane.
Varšava podľa DPA vníma Spojené štáty ako záruku bezpečnosti v oblasti. Poľsko je jeden z mála členov NATO, ktorí dávajú na obranu dve percentá svojho HDP. Spojené štáty a NATO po anexii Krymu Ruskom v roku 2014 posilnili svoju vojenskú prítomnosť v Poľsku a v pobaltských krajinách, pripomína DPA.
Americký minister obrany Mike Pompeo počas svojej návštevy práporu NATO v Poľsku varoval pred obnovením agresie zo strany Ruska.
 
Príspevok Poľsko kúpi od USA raketové systémy s cieľom zvýšiť bezpečnosť krajiny a NATO zobrazený najskôr Hlavné správy.