Brusel 9. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Poľsko sa bude usilovať o odloženie očakávaného znovuzvolenia Donalda Tuska za predsedu Európskej rady, uviedol poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski

Voľba europrezidenta je prvým dôležitým bodom dnešného summitu lídrov členských štátov v Bruseli. Favoritom je Tusk, ale jeho rodné Poľsko navrhlo vlastného protikandidáta.

Ilustračné foto

“Spravíme všetko preto, aby sa znovuzvolenie neodohralo dnes,” vyhlásil vo vysielaní poľskej spravodajskej televízie TVN24 poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski.

Dodal, že Poľsko dá ostatným členským štátom najavo, že “summit bude ohrozený, ak budú trvať na dnešnej voľbe.”

Poľsko odmieta hlasovať za doterajšieho europrezidenta Donalda Tuska, ktorý sa inak teší širokej podpore. Varšava preto navrhla vlastného kandidáta, europoslanca Jaceka Saryusza-Wolského.

V stredu poslala poľská premiérka Beata Szydlová svojich partnerov v členských štátoch EÚ listom vyzvala, aby Tuskovu kandidatúru nepodporili. Na zvolenie potrebuje víťazný kandidát kvalifikovanú väčšinu, čo znamená 55% členských štátov, ktoré reprezentujú aspoň 65% obyvateľov Únie. Doteraz bol ale vždy zvolený jednomyseľne. Mandát europrezidenta je dva a pol roka.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.