Varšava 16. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)

Poľsko a Nemecko chcú oživiť pravidelné rokovania s Francúzskom o otázkach európskej budúcnosti. Ministri zahraničných vecí oboch krajín, Jacek Czaputowicz a Heiko Maas, sa v piatok vo Varšave vyslovili za obnovenie rozhovorov na úrovni tzv. Weimarského trojuholníka po 18-mesačnej prestávke.

Na snímke Heiko Maas a Mateusz Morawiecki

Maas aj v poľskej metropole zdôraznil, že napriek jestvujúcim odlišným postojom sa bude usilovať o úzke partnerstvo s druhou najväčšou susednou krajinou Nemecka; dodal, že sú nenahraditeľnými susedmi, priateľmi aj pri jestvujúcich rôznorodých názoroch. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.
“Nemecko je našim strategickým spojencom. Poľsko je pripravené spoločne s Nemeckom riešiť problémy EÚ. Cieľom oboch krajín je silná, jednotná Európska únia, ktorá sa nebude deliť na viacrýchlostnú,” zdôraznil podľa poľských internetových médií na spoločnej tlačovej konferencii šéf tamojšej diplomacie Jacek Czaputowicz.
Podľa jeho slov je Poľsko pripravené prevziať zodpovednosť za reformy, ktoré sú potrebné v Únii.
Obaja ministri hovorili aj o vzťahoch Bruselu s Moskvou a zhodli sa na tom, že by bolo vhodné sformulovať v tejto otázke spoločné stanovisko.
Weimarský trojuholník vznikol po zániku niekdajšej Varšavskej zmluvy a bývalého Sovietskeho zväzu v roku 1991 s cieľom priblížiť Poľsko k Európskej únii a Severoatlantickej aliancii. Pri 25. výročí vzniku tohto formátu sa v roku 2016 uskutočnilo doteraz ostatné rokovania ministrov zahraničných vecí Francúzska, Nemecka a Poľska.
Následné plánované stretnutie hláv štátov a premiérov trojice týchto krajín sa už nekonalo.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.