Gorlice 27. júna 2018 (HSP/Foto: Pixabay)
 
Poľskí vyšetrovatelia riešia jednu zo zložitých otázok, pretože jednovaječné dvojčatá Karol a Kamil majú takmer rovnakú DNA a nevedia tak zistiť, kto z nich viedol vozidlo a spôsobil nehodu, pri ktorej zahynula 18-ročná Andželika. Informuje web televízie TVN24

Ilustračné foto

Dvojčatá sa najprv navzájom obviňovali, potom tvrdili, že Andželika viedla vozidlo značky Audi, ktoré vyšlo z cesty pri Nowom Sączi. “Máme rôzne, navzájom sa vylučujúce verzie,” upresnil Tadeusz Cebo, okresný prokurátor v meste Gorlice.
19-roční Karol a Kamil boli v čase nehody opití s nameranými viac ako pol promile alkoholu a prevezení do nemocnice. Jeden z bratov po nehode opustil vozidlo a našli ho až niekoľko sto metrov ďalej. Pre vyšetrovateľov aj v spolupráci s vedúcou ústredného kriminalistického laboratória poľskej polície Magdalenou Spólnickou bude veľmi ťažké zistiť vinníka, keďže ide o jednovaječné dvojčatá s rovnakým genetickým materiálom, takže nevedno, od koho z nich pochádzajú stopy DNA nájdené v aute.
Existuje síce metóda, ktorá umožňuje detekovať mutácie DNA počas embryonálneho vývoja, ale je drahá a časovo náročná. Bolo by treba z vraku auta vziať vzorku, ktorá určite patrí osobe sediacej za volantom v čase nehody, z nej sekvenovať genóm a skúmať genetický kód porovnávaním, ktoré “písmená” (A, G, T, C) sa líšia. Ide o metódu, ktorá nie je rutinnou vo forenznej vede, pretože zvyčajne nie je potrebné robiť takúto komplexnú analýzu, vysvetľuje Spólnicka.
Celú vec komplikuje aj skutočnosť, že auto sa po zrážke niekoľkokrát obrátilo a pri takýchto dynamických situáciách je ťažké reprodukovať, ako presne boli vytvorené jednotlivé stopy. Gorlickí vyšetrovatelia si na pomoc vzali experta Sławomira Glazara z okresného súdu v Sieradzi v Lodžskom vojvodstve.
“Musíme starostlivo prezrieť vrak auta a zistiť, aké sily naňho pôsobili. Získané poznatky by mali byť starostlivo porovnávané so zraneniami, ktoré utrpeli účastníci,” vysvetľuje Glazar. Koho nakoniec usvedčia, hrozí mu 12 rokov väzenia.
 
Príspevok Poľskí vyšetrovatelia riešia náročný prípad: Dvaja podozriví zo smrti dievčaťa majú rovnakú DNA zobrazený najskôr Hlavné správy.