Varšava 27. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)
 
Poslanci dolnej komory poľského parlamentu odsúhlasili v stredu zmeny v kontroverznom zákone o hanobení dobrého mena krajiny v kontexte spájania Poľska s holokaustom. Oproti pôvodnej verzii z novely vypadli trestné postihy za obviňovanie Poliakov zo zločinov spáchaných nacistami. Informujú o tom agentúry AP a PAP.

Ilustračné foto

Predseda parlamentu Marek Kuchcinski uviedol, že pozmeňujúci návrh prijali v pomere 388:25, pričom piati poslanci na hlasovaní prítomní neboli. Horná komora parlamentu sa návrhom bude zaoberať v stredu popoludní.
Pôvodná verzia, ktorú prijali začiatkom tohto roka, zavádzala pokuty a väzenské tresty do výšky troch rokov za nepravdivé obviňovanie poľského národa zo zločinov holokaustu, ktorých sa dopustilo nacistické Nemecko.
Pozmenený návrh zákona v parlamente predstavil premiér Mateusz Morawiecki, na čo nasledovala emotívna poslanecká rozprava.
Poľská nacionalistická vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) uviedla, že zákonom sa pokúša brániť historickú pravdu o Poľsku, ktoré bolo obeťou druhej svetovej vojny, píše AP. Legislatíva však vyvolala závažnú diplomatickú roztržku Varšavy s Izraelom a Spojenými štátmi.
Izrael namietal, že ide o pokus prikrášliť históriu Poľska v súvislosti s násilím voči Židom počas druhej svetovej vojny. USA varovali, že legislatíva ohrozuje akademickú slobodu a poškodí “strategickú pozíciu” Poľska ako amerického spojenca v Európe.
Poľská vláda obhajovala potrebu prijatia zákona napríklad tým, že zahraničné médiá občas označujú Auschwitz a ďalšie koncentračné tábory, ktoré na území Poľska postavili nemeckí nacisti, za “poľské” tábory smrti.
 
Príspevok Poľskí poslanci zmiernili zákon o tvrdeniach týkajúcich sa holokaustu zobrazený najskôr Hlavné správy.