Varšava 6. septembra 2019 (HSP/Polityka/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)

Politické elity Poľska majú len jediný záujem a tým je čo najviac poslúžiť Washingtonu a vyslúžiť si tak láskavé potľapkanie po hlave. To ako poľské elity aktívne presadzujú americké záujmy, ktoré poškodzujú Poľsko je až neuveriteľné.  Kritický hlas voči servilite poľských politikov tentoraz zaznel zo stránky poľského denníka Polityka, kde Cezary Kowanda publikoval článok s názvom “Pence załatwił w Polsce, co chciał. A co w zamian?”

Na snímke americký viceprezident Mike Pence (vľavo) a poľský premiér Mateusz Morawiecki na stretnutí vo Varšave

Americký viceprezident Mike Pence sa stretol s poľským premiérom Mateuszom Morawieckim a Pence si výsledok stretnutia nesmierne pochvaľuje, minimálne z dvoch dôvodov.

Prvým dôvodom je skutočnosť že Američania presadili všetko čo chceli v súvislosti s americkými firmami v Poľsku (za záujmy amerických firiem neúnavne lobuje americká ambasádorka Georgetta Mosbacher). Takže Poliaci upustili od myšlienky zavedenia digitálnej dane, ktorú by účtovali americkým gigantom ako Facebook alebo Google, do poľského rozpočtu tak nepríde minimálne miliarda zlotých ročne. Poľskému premiérovi Mateuszovi Morawieckemu sa to samozrejme oplatí, okrem amerického potľapkania po hlave si s vysokou pravdepodobnosťou za svoju ústretovosť vyslúžil aj odmenu, Američania predsa nie sú komunisti a vedia ako vysoký biznis funguje.

Poliaci môžu byť o to šťastnejší, že americkú pochvalu si nevyslúžili Francúzi, ktorí voči Američanom takto ústretoví neboli, vo Francúzsku Američania platia, pretože Macron napriek mnohým svojím negatívam nie je servilnou americkou figúrkou a aspoň čiastočne sa snaží protežovať francúzske záujmy.

Poliaci si vyslúžili pochvalu aj za skutočnosť, že úplne prijali americké predstavy v súvislosti s výstavbou siete G. Poľskí politici opäť servilne vyšli Američanov v ústrety a poslušne na americký príkaz štekajú voči čínskemu Huawei, pretože Huawei považuje Washington za svojho nepriateľa.

Poliaci opätovne urobili krok, ktorý odmietli aj Briti, tých zaujímala výhodná čínska ponuka a v rámci budovania siete 5G vyšli v ústrety Číňanom, americké požiadavky nesplnili. Sieť 5G bude za predražené sumy v Poľsku budovať švédsky Ericsson, ktorý je s Američanmi veľmi úzko prepojení.

Hovorí sa, že je dobré mať spojencov, poniektorí však evidentne spojencov nepotrebujú, stačí im, keď majú pána. Poľskí politici plnia nadšene všetky americké požiadavky, na Slovensku je takisto dostatok proamerických politikov, ktorí budú pokorne plniť všetky americké predstavy.

Poliaci (a pravdepodobne aj Slováci) budú platiť Američanom horibilné sumy za všetko (na Slovensku za starú americkú vojenskú techniku). Za prísľub bezpečnosti, za americké zbrane, za prienik amerického tovaru na trhy EÚ sú ochotní príslušníci proamerických politických elít platiť Američanom bez odvrávania.

Jediné čo požadujú je, aby boli za presadzovanie amerických záujmov na úkor záujmov vlastných občanov Američanmi finančne ohodnotení a aby im Američania zabezpečili možnosť držať sa pri politickom koryte nekonečne dlhý čas.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj