Poľsko 1. decembra 2016 (HSP/Foto: TASR – Peter Morrison)

Poľský prezident Andrzej Duda podpísal zákon na podporu tehotných žien a rodiny “Pre život” (“Za życiem”). Zákon je komplexným programom podpory rodín očakávajúcich narodenie nevyliečiteľne chorého dieťaťa. Informáciu zverejnil server Hnutíproživot.cz.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Poľský zákon stanovuje prístup žien k zdravotníckym službám a zavádza rôzne politické opatrenia pre rodinu. Ponúka špeciálne poradenstvo koordinované rodinnými asistentmi v prípade komplikovaného tehotenstva alebo problémov počas pôrodu, kedy sa ukáže, že dieťa je nenávratne postihnuté alebo nevyliečiteľne choré. Rodiny v Poľsku tiež dostanú jednorázový príspevok vo výške 4.000 zlotých, čo je približne 900 EUR.

Vláda sa domnieva, že jednorázová finančná pomoc pomôže v čase, kedy rodina môže byť pod tlakom choré dieťa potratiť. Poľský zákon o plánovaní rodiny, ochrany ľudského plodu a podmienkach umelého ukončenia tehotenstva alebo tzv. “potratový kompromis”, ktorý u našich susedov platí od roku 1993, umožňuje potrat práve v prípade choroby nenarodeného dieťaťa, po znásilnení a v ohrození zdravia či života matky.

Ako to skutočne bolo s protipotratovým zákonom v Poľsku?

Opatrenie vlády prichádza po neúspešnej občianskej iniciatíve, ktorej cieľom bola absolútna ochrana nenarodených detí. Takže zákon, o ktorom hlasovali poľskí poslanci bol iniciatívou občianskej organizácie a nie vlády, ako to prezentovali mnohé médiá.

Grzegorz Górny pre portál Postoj.sk vysvetlil, že v Poľsku existuje ústavný nástroj, vďaka ktorému môžu zákon na rokovanie parlamentu predložiť aj občania. „Takáto iniciatíva však musí získať viac ako 100-tisíc podpisov. V roku 2011 sa podarilo získať 600.000 podpisov pod návrh na úplný zákaz potratov. Vtedy vládnuca Občianska platforma, oficiálne kresťanskodemokratická strana, spolu s ľavicovými stranami tento návrh okamžite odmietla, pričom nebol zaradený ani na prejednanie v parlamentných výboroch.“

Zmena prišla po voľbách v roku 2015, keď sa do poľskej vlády vrátila strana Právo a spravodlivosť, pro-life organizácie opäť začali zbierať podpisy pod podobnú iniciatívu za úplný zákaz abortov a získali 450.000 podpisov. V tomto prípade sa podľa Górnyho súčasťou návrhu stal aj kontroverzný návrh, aby bolo trestným nielen konanie lekára, ale aj matky.

V Poľsku zbierali podpisy aj ľavicové organizácie. V ich návrhu zákona bola legalizácia potratov. Ľavicové organizácie však získali o polovicu menej podpisov ako tie pro-life.

Následne v septembri prišli do Sejmu teda dva návrhy zákonov. Poľská vládnuca strana Právo a spravodlivosť sa odmietla návrhom ľavicového zákona zaoberať. Návrh pro-life organizácií schválila na ďalšie rokovania a poslala ho do príslušného parlamentného výboru.

Vládna strana teda poslala občiansku iniciatívu do parlamentného výboru, kde chcela vypustiť zo zákona kontroverzný paragraf o trestnej zodpovednosti žien matiek. Strana mala v tejto veci podporu Episkopátu, ktorý tiež vyhlásil, že nemožno v tejto veci trestať ženy, iba lekárov.

„Rozhodnutie Sejmu sprevádzali pouličné a mediálne protesty ľavicovo-liberálnych organizácií. Šírili sa pritom nepravdivé informácie, že ide o vládny návrh zákona, a nie o občiansku iniciatívu a že Právo a spravodlivosť chce za potrat trestať ženy. Tieto falošné informácie obleteli svet,“ ozrejmil tiež Górny.

Keďže prišla masívna mediálna kampaň, vrátane protestov s názvom “Čierny pondelok”, ktorá bola plná falošných informácii, „Právo a spravodlivosť rozhodla, že nedokáže čeliť falošným informáciám, o to viac, keď niektorí tvrdili, že Kaczynského strana chce zakázať prenatálne vyšetrenia a posielať ženy po potrate do väzenia,“ dodáva Górny.

Preto poslanci strany Právo a spravodlivosť hlasovali proti návrhu zákona v podobe, ako ho pripravili pro-life organizácie. Poľská premiérka Beata Szydlová následne vyhlásiala, že strana Právo a spravodlivosť pripraví vlastný návrh zákona, za ktorý bude niesť plnú zodpovednosť.

Podpora rodiny

Takže aktuálne okrem komplexného podporného programu pre rodiny očakávajúce narodenie chorého dieťaťa, vrátane podpory finančnej, sľúbila poľská premiérka Beata Szydlová informačnú kampaň propagujúcu ochranu života.

Zároveň od apríla tohto roku má v Poľsku tiež každá rodina nárok na príspevok 500 zlotých mesačne (približne 112 EUR) na druhé a každé ďalšie dieťa až do jeho plnoletosti, pričom rodiny s nízkymi príjmami dostanú peniaze už na prvé dieťa.