Varšava 1. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alik Keplicz)
 
Komisia poľského parlamentu v piatok predbežne vyčíslila škody, ktoré krajine vznikli počas okupácie nemeckými nacistami v čase druhej svetovej vojny. 

Na snímke vodca poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski

Podľa jej zistení Poľsko v dôsledku okupácie stratilo viac ako päť miliónov svojich občanov. Škody na majetku boli odhadnuté na viac ako 46,6 miliardy eur, informovala agentúra AP.
Komisia zverejnila tieto čísla v rámci deklarovaných snáh súčasnej poľskej vlády, ktorá by chcela žiadať Nemecko o vyplatenie odškodného.
Líder vládnej konzervatívno-nacionalistickej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski sa Poľsko v roku 1939 stalo prvou obeťou agresie nemeckých nacistov, ktorým sa ako prvé postavilo na odpor, a preto utrpelo aj najväčšie vojnové škody.
Podľa pozorovateľov sú však deklarované snahy PiS o získanie odškodného od Nemecka adresované skôr starším poľským voličom, ktorých táto téma oslovuje. Poľsko zatiaľ Nemecku žiadnu oficiálnu žiadosť nepredložilo.
Šéf poľskej diplomacie Jacek Czaputowicz pritom hovorí o potrebe zachovania dobrých susedských vzťahov medzi Varšavou a Berlínom.
Odhady pre poľskú parlamentnú komisiu urobili univerzitní experti. Počet poľských občanov zabitých v rokoch 1939-1945 stanovili na približne 5,1 milióna. Toto číslo zahŕňa aj 90 percent poľských židov, ktorých pred vojnou žilo v krajine okolo 3,5 milióna.
Škody, ktoré utrpeli poľské mestá, boli predbežne vyčíslené na 12 miliárd eur, z čoho vyše dve tretiny pripadajú na Varšavu, ktorá bola zničená po povstaní proti nacistom z roku 1944. Okupácia spôsobila obrovské škody aj v poľnohospodárstve a na dopravnej infraštruktúre.
Konečná správa o škodách má byť zverejnená na budúci rok, uviedol šéf komisie Arkadiusz Mularczyk zo strany Zjednotené Poľsko (SP) spriaznenej s PiS.
 
Príspevok Poľská parlamentná komisia vyčíslila škody spôsobené nacistickou okupáciou zobrazený najskôr Hlavné správy.