Bratislava 30. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)

Novelizácie zákona o verejnom obstarávaní spôsobujú výraznú právnu neistotu všetkých subjektov verejnej správy. Uviedla to dnes Helena Polónyi, prvá z kandidátov na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), na dnešnom verejnom vypočutí vládou
“V zákone o verejnom obstarávaní nič neplatí dlhodobo. Najväčším problémom je neustály zmätok pri aktualizácii zákona o verejnom obstarávaní,” zdôraznila Polónyi. V legislatíve o verejnom obstarávaní je potrebné podľa nej urobiť “taký poriadok, aby niečo platilo dlhodobo”.
Helena Polónyi

Nosnou myšlienkou projektu ďalšieho kandidáta Petra Kuboviča je to, aby bol ÚVO odbornou autoritou. Pretože úrad podľa neho nikdy nebude dobrý. Na jednej strane kontroluje verejných obstarávateľov a jeho výstup sa im nemusí páčiť. Na druhej strane, ak dá za pravdu obstarávateľom, nemusí sa to páčiť hospodárskym subjektom. “Jediné kritérium, ako vie úrad v takomto prostredí prežiť, je podľa mňa odbornosť úradu. To znamená, aby jeho výstupy boli presvedčivé, právne zdôvodnené, aby nedochádzalo k rozhodovacej praxi, ktorá sa mení,” zdôraznil Kubovič.
Zároveň je podľa neho dôležité, keďže sa zriadila v roku 2013 rada úradu ako druhostupňový odvolací orgán, klásť väčší dôraz na to, kto a ako rozhoduje v tejto rade. “Navrhol by som, že zo zákona by malo vypadnúť obmedzenie, že členom rady nemôže byť zamestnanec úradu,” opísal Kubovič. Na úrade sú podľa neho špičkoví odborníci, ktorí tam pôsobia roky a nikdy sa nemôžu dostať do tejto rady. Okrem iného by ešte chcel zefektívniť kontrolu v prípade eurofondových zákaziek či vytvoriť útvar, ktorý by bol pomocnou rukou pre verejných obstarávateľov, takzvaný inkubátor dobrej praxe.
Verejné obstarávanie v SR nie je podľa kandidáta Martina Hasaya účastníkmi verejného obstarávania vnímané pozitívne, je vnímané ako komplikované. Hasay pôsobí na ÚVO podľa svojich slov približne 1,5 roka.
Na ÚVO podľa neho treba zaviesť systém plánovania. “Je taktiež nevyhnutné zamerať pozornosť na otvorenosť v komunikácii úradu navonok. Treba častejšie robiť tlačové konferencie, zlepšiť statické webové sídlo úradu. Je potrebné tiež zriadiť klientske centrum úradu,” podčiarkol Hasay.
Kandidáti na predsedu ÚVO absolvujú dnes verejné vypočutie vládou. Pokiaľ si kabinet vyberie jedného z deviatich uchádzačov, posunie ho ako svojho kandidáta na definitívne schválenie Národnou radou (NR) SR, pravdepodobne už na najbližšiu septembrovú schôdzu.
O post predsedu ÚVO sa uchádzajú Helena Polónyi, Martin Hasay, Miroslav Hlivák, Matej Sliška, Matúš Džuppa, Ingrid Šikulajová, Elena Sivová, Zita Táborská a Peter Kubovič. Dvaja posledne menovaní sa zúčastnili aj na prvom kole výberu. Ani jeden z kandidátov, ktorí sa vtedy predstavili na verejnom vypočutí, však nezískal potrebný počet hlasov členov vlády. Úrad vlády preto vyhlásil opätovnú výzvu na prihlásenie kandidátov na predsedu ÚVO s termínom do konca júla.