Bratislava 20. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Poľnohospodári z juhozápadného Slovenska, ktorí v roku 2017 utrpeli pre extrémne sucho straty na úrode až do 70% (celkom 28 mil. eur), si vážia pomoc vlády SR, ktorá im včera uznesením priznala finančnú pomoc

Na snímke predsedníčka Agrárnej komory Slovenska Helena Patasiová

Tieto prostriedky farmári nutne potrebujú k tomu aby mohli pokračovať vo svojej činnosti bez prepúšťania zamestnancov. Následkami klimatických zmien, voči ktorým sa zatiaľ nevedia poistiť ostali po roku 2017 bez úrody, s finančnou stratou. Ostali im nepokryté náklady na prenájme, odvodoch, mzdách a faktúrach od dodávateľov semien, osiva, hnojív a ďalších tovarov a služieb. Ide o stovku farmárov, ktorí zamestnávajú 3 000 ľudí. O pomoc požiadali vládu Slovenskej republiky už začiatkom roka 2018, neskôr po vymenovaní nového predsedu vlády Petra Pellegriniho.
“S blížiacim sa koncom roka mnohí prehodnocovali zatvorenie podnikov alebo znižovanie personálnych stavov. Toto uznesenie vlády im dáva istotu, že finančnú pomoc dostanú. Poľnohospodári oceňujú prístup vlády a vážia si túto pomoc,” uviedla Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska.
Medzi okresy, ktoré v roku 2017 postihlo najvýraznejšie sucho patria Bratislava, Malacky, Pezinok, Senec, Dunajská Streda, Galanta, Senica, Skalica, Hlohovec, Piešťany a Trnava. SHMÚ označil sucho, ktoré postihlo tieto miesta za extrémne. U stovky najviac postihnutých farmárov, ktorí dosahovali straty na úrovni 70% vypočítal Štatistický úrad SR stratu na úrovni 28 miliónov eur.
Redakciu informovala Marianna Ágh z Agrárnej komory Slovenska.
 
Príspevok Poľnohospodári, ktorých v roku 2017 postihlo extrémne sucho, si vážia pomoc vlády a iniciatívnu predsedu Petra Pellegriniho v tejto veci zobrazený najskôr Hlavné správy.