Bratislava 14. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Návrh na zrušenie druhého kola volieb predsedov samosprávnych krajov je zlý. Zhodujú sa na tom politológovia Ján Baránek a Michal Horský. S návrhom prišli vládne strany Smer-SD a Most-Híd, odvolávajú sa na úspory aj nízku volebnú účasť. Novela je v druhom čítaní a parlament sa ňou má zaoberať na najbližšej schôdzi.

Na snímke zľava podpredsedovia strany Smer-SD Robert Kaliňák, Peter Žiga, predseda strany Smer-SD Robert Fico a podpredseda Smer-SD Peter Pellegrini Na snímke zľava podpredsedovia strany Smer-SD Robert Kaliňák, Peter Žiga, predseda strany Smer-SD Robert Fico a podpredseda Smer-SD Peter Pellegrini

“Zrušenie druhého kola volieb predsedov kraja je zlé riešenie. Dvojkolová voľba posilňuje inštitút demokracie, kým jednokolová ho oslabuje,” uviedol pre TASR Baránek. Jednokolová voľba podľa neho nahráva kandidátom, ako je Marian Kotleba a kandidátom najsilnejších politických strán.

Druhé kolo podľa Baránka umožňuje, aby sa hlas voliča nestratil napriek tomu, že nemusí postúpiť ním preferovaný kandidát. V druhom kole totiž tento neúspešný preferovaný kandidát pôjde opäť voliť a z dvojice úspešnejších kandidátov si vyberie programovo blízkeho, a teda takého, s ktorým by mohol byť jeho volič spokojný.

“Koaličný návrh, ktorý ruší bez širokej debaty druhé kolo volieb predsedov kraja, je nezmyselný krok,” povedal pre TASR Horský, podľa ktorého nestačia čiastkové zmeny, žiada sa celková reforma volebného systému.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.