Bratislava 21. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:Screenshot YouTube)

Až výsledky ukážu, či rozhodnutie odmietnuť trojkoalíciu Za ľudí, Progresívne Slovensko/Spolu bolo správne. Politologička z Univerzity Komenského Darina Malová tak pre agentúru SITA reagovala na to, že líder Za ľudí Andrej Kiska dnes odmietol ponuku PS/Spolu na trojkoalíciu

Na snímke Darina Malová

Politologička tvrdí, že je to Kiskov autonómny krok, ktorý pravdepodobne vychádza z analýzy prieskumov verejnej mienky. Podčiarkla, že strana Za ľudí sa profiluje viac konzervatívne narozdiel od koalície PS/Spolu.

Kiska na Facebooku napísal, že koalícia strany Za ľudí s PS/Spolu by podľa aktuálnych preferencií nestačila na to, aby vymenila túto vládu. Podľa neho by práve naopak ohrozila najbližších budúcich povolebných partnerov, ktorí by sa nemuseli dostať do parlamentu. „Môže mať pravdu. Kalkuluje sa s tým, že ak bude mať strana Za ľudí výrazne konzervatívny profil, tak KDH, ale aj OĽaNO sa môže oslabiť,” myslí si politologička.

Strane bývalého prezidenta Andreja Kisku Za ľudí stúpli voličské preferencie na 12 percent. Vyplýva to z prieskumu volebných preferencií, ktorý uskutočnila agentúra AKO pre stranu Za ľudí v dňoch 7. až 10. októbra na vzorke 1 000 respondentov. V septembrovom prieskume malo 8,6 percent. Malová tvrdí, že rast preferencií môže byť reakciou na aktuálne udalosti, napríklad na zverejňovanie nahrávok, „ktoré ukazujú, že štátny aparát a politici boli prerastení s mafiánskymi praktikami a keďže Kiska sa dlho vymedzoval voči tomu, tak toto mu možno dvíha percentá.”

Najviac ľudí by stále volilo Smer-SD (20,1 percenta), na druhom mieste by sa umiestnila koalícia PS/Spolu so ziskom 12,7 percenta.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj