Bratislava 12. marca 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR- Michal Svítok)

Odstúpenie ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka (Smer-SD) je vyslovene vynúteným krokom, posledným pokusom o záchranu vlády. Myslí si to politológ Rastislav Tóth, ktorý pripomína, že Kaliňákova rezignácia mala prísť oveľa skôr. “Teraz to skôr pripomína situáciu, keď balón klesá a vy už naozaj potrebujete niečo vyhodiť, aby ste nepadli,” opisuje Tóth

Na snímke minister vnútra SR Robert Kaliňák

Je presvedčený, že ak by ku Kaliňákovej demisii prišlo pred niekoľkými mesiacmi, dôvera vlády i premiéra Roberta Fica vo verejnosti by bola neporovnateľne vyššia. Tóth je presvedčený, že v tejto situácii, ani po Kaliňákovej rezignácii, sa z koalície nevytratí napätie.
“Bude záležať na krokoch Mosta-Híd v budúcnosti, táto strana je totiž teraz tou, na ktorej závisí existencia vlády,” pripomenul politológ. Ďalší vývoj a rokovania, no i tvrdosť postoja bugárovcov podľa neho určia, či bude za Kaliňákovou rezignáciou nasledovať ďalšie a či sa dotknú aj ministrov – nominantov iných strán.
Politológ Ján Baránek takisto v otázke budúcnosti koalície prisudzuje dôležitosť ďalšiemu vývoju a postoju Mosta-Híd. “Kaliňákovým odstúpením je akoby formálne naplnená ich požiadavka s predpokladom, že nový minister či ministerka odvolajú aj policajného prezidenta. Ale ukáže sa, ako to bude v praxi a či toto bude v súčasnej situácii stačiť napríklad Lucii Žitňanskej, alebo Františkovi Šebejovi, či ďalším z klubu Most-Híd,” upozornil.
Súhlasí s tým aj Darina Malová z katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (FiF UK) v Bratislave, ktorá si myslí, že v Moste-Híd pôjde o individuálne rozhodnutia. „Pre niektorých to bude veľmi ťažké rozhodovanie, pretože viacerí riešia či vôbec budú spájať svoju politickú i osobnú budúcnosť s touto vládou,” uviedla politologička.
Či sa personálne výmeny môžu dotknúť aj Mosta-Híd, v súvislosti so vznesenou iniciatívou podpredsedu SNS Antona Hrnka, ktorý naznačil, že by národniari mohli požadovať odchod ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, si Baránek nemyslí, že je to až také “horúce”. Argumentuje tým že aj vo vnútri SNS ide o osamotený hlas podpredsedu Hrnka. “Vnímam to skôr ako jeho politický marketing, ako naznačenie, čo by mohla SNS žiadať. No nemyslím si, že by SNS chcela komplikovať situáciu takouto požiadavkou,” uviedol Baránek.
Rovnako to vníma aj Malová. “Ministerka Žitňanská nenesie ani vecnú ani politickú zodpovednosť za stav súdnictva, ako ministerka sa snažila a snaží implementovať zmeny, ktoré by viedli k zlepšeniu súčasného stavu, čo potvrdzujú  aj relevantné analýzy,” pripomenula. Hrnkove vyhlásenia sú v jej očiach “robením ramien” zo strany SNS a snahu udržať si pozíciu vo vládnej koalícii.