Moskva 30. júla 2019 (HSP/rg.ru/Foto: Facebook)

V Petrohrade sa uskutočnilo VI. Fórum regiónov Bieloruska a Ruska. Jeho účastníci diskutovali o vytvorení spoločného vzdelávacieho, informačného priestoru, o kultúrnych a humanitárnych projektoch a regionálnej spolupráci

Na snímke Kirill Koktyš

Strategickému rozvoju Zväzového štátu sa venovalo samostatné zasadnutie expertov. Známy politológ, docent Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov (MGIMO) Kirill Koktyš, komentoval výsledky tohto Fóra.

Kirill Jevgeňjevič, ako by ste ohodnotili atmosféru fóra?

Povedal by som, že Fórum prinieslo množstvo neočakávaných objavov. Rád by som upozornil na nadšenie Germana Grefa, ohľadne bieloruského High-Tech Parku (HTP) a podpísania jednej z najväčších dohôd – Dohody o spolupráci medzi ruskou bankou Sberbank a bieloruským High-Tech Parkom. Tu vidím hlboký spoločný záujem. Pre Rusko je výhodné získať bieloruské poznatky, a teda akoby zdvojnásobiť potenciál svojho inovačného centra Skolkovo. A pre Bielorusov je výhodné preorientovať sa na ruský trh.

Štátny tajomník Zväzového štátu Ruska a Bieloruska Grigorij Rapota si poťažkal, že Rusko a Bielorusko zatiaľ neodstránili zo svojich vzťahov pojem „svoj – cudzí“. Navrhol vykonať zmeny v právnych predpisoch našich krajín a prestať volať Rusov v Bielorusku a Bielorusov v Rusku cudzincami.

V skutočnosti to tak aj je. Od podpísania Zväzovej zmluvy (od jej podpísania v decembri uplynie dvadsať rokov), majú Bielorusi v Rusku a Rusi v Bielorusku rovnaké práva na vzdelanie, lekársku starostlivosť atď.

Vynorila sa však aj téma spolupráce medzi Zväzovým štátom Ruska a Bieloruska a Eurázijskou ekonomickou úniou (EAEU). Experti odporúčali pokračovať v hľadaní účinných formátov na prepojenie týchto štruktúr.

Medzi týmito štruktúrami neboli a nie sú nijaké rozpory, všetko viac menej funguje. Vo všeobecnosti platí, že čím viac politikov, tým viac nástrojov, tým lepšie. Dva integračné formáty vyhovujú všetkým, pretože ponúkajú veľké možnosti. V rámci Zväzového štátu sa dajú riešiť niektoré otázky tvárou v tvár a v rámci Euroázijskej ekonomickej únie majú rozhodnutia kolektívny charakter a platnosť na celom kontinente.

Spolupredsedníčka Fóra Valentina Matvijenková vyzvala na zjednotenie vízového režimu našich štátov pre štátnych príslušníkov tretích krajín…

Nevidím tu nijaké problémy. Pokiaľ viem, už dávno bola ukončená všetka technická práca a v ktoromkoľvek vhodnom politickom okamihu podpíšu hlavy štátov vízovú dohodu.

A kedy príde tento „vhodný okamih“?

V prípade, ako povedal Alexander Lukašenko, že sa vyriešia všetky sporné otázky týkajúce sa ropného a plynového komplexu, daňových otázok, tak sa k celkovému balíku jednoducho pridá vízová dohoda. Dôjde aj k zrušeniu roamingu. Toto všetko spolu sa stane tým integračným skokom vpred, čo obe strany sľúbili dosiahnuť. Myslím si, že je to možné už tento rok, ak sa strany dohodnú na všetkých ostatných otázkach.

Čo môžete povedať o celkovej rozvojovej stratégii Zväzového štátu, o ktorej mnohí hovorili na Fóre?

Zväzový štát potrebuje hru s kladnou sumou, keď je výhra spoločná a výsledkom je vytvorenie nového zdroja, ktorý predtým neexistoval. Vznik takejto hry umožní Zväzovému štátu získať silný a zrozumiteľný impulz pre jeho ďalší rozvoj.

Fórum vyvrcholilo účasťou Vladimíra Putina a Alexandra Lukašenka na plenárnom zasadnutí. Na čo by ste chceli obrátiť pozornosť v komunikácii prezidentov?

Besedy našich lídrov sa čoraz viac presúvajú od čiastkových otázok ku koncepčnej úrovni, čo vzbudzuje jednoznačný optimizmus.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj