Slovensko 8. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-František Iván)

8. marec je tradične venovaný ženám. Na celom svete sa oslavuje Medzinárodný deň žien, kedy sa má pripomínať nenahraditeľnosť nežnejšieho pohlavia. Sviatok využili aj viacerí politici a známe osobnosti, ktorí prostredníctvom sociálnych médii blahoželali všetkým ženám. 
Ilustračné foto

“Som hrdý na to, že práve SNS má na svojich ministerstvách dve mimoriadne ženy. Žiaľ, nie vždy bolo postavenie žien v našej spoločnosti rešpektované. Ženy viedli dlhý a neľahký boj za svoje práva. Aj preto práve dnešný deň patrí Vám, milé dámy, ženy, ale aj dievčatá. MDŽ je sviatkom žien a boja za ich rovnoprávnosť. Vznikol na Medzinárodnej ženevskej konferencii v roku 1910 na počesť veľkého štrajku 40 tis. newyorských krajčírok z textilných tovární, ktoré bojovali za lepšie pracovné podmienky,” uviedol predseda Národnej rady a šéf vládnej SNS Andrej Danko.

Boris Kollár zo strany Sme rodina reagoval jemu typickým spôsobom. “Dnes je MDŽ a je tie ženy tak ľúbim. Milé baby, dievčatá, ženy a babičky, krásny sviatok Vám želám,” napísal Kollár.

“Milé dievčatá a ženy, všetko najlepšie k vášmu dňu,” krátko zablahoželal poslanec Smeru Ján Podmanický.

Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko takisto zagratuloval všetkým ženám. “Milé dámy, dovoľte mi popriať Vám krásny sviatočný deň plný pohody. Nech Vás nielen dnes sprevádza láska, zdravie, pokoj, optimizmus a nemiznúci úsmev na tvári. Ďakujeme Vám za všetko, čo pre nás mužov robíte. Nech ste vždy ľúbené.”

Podpredseda Komunistickej strany Slovenska Jalal Suleiman taktiež nezabudol na sviatok žien. ” 8. marec je Medzinárodný deň, ktorý oslavujeme na počesť ženám, ktoré sa usilujú o dosiahnutie úplnej rovnosti. Emancipáciu žien nemožno dosiahnuť bez rázneho boja proti súčasnému zločinnému systému. Pri oslavách dňa žien znovu deklarujeme vieru v spravodlivejšiu spoločnosť. Toto je možno dosiahnuť len účasťou samotných žien v spoločnom boji za rovnosť oboch pohlaví. Vážené mamičky, manželky, sestry, priateľky a kolegyne, prijmite aj od nás komunistov srdečné poďakovanie za každodennú obetavú, neúnavnú pozornosť, starostlivosť a lásku venovanú svojim rodinám, blízkym a celej našej spoločnosti. Vám patri naša úcta a vďaka.”

Opozičná poslankyňa využili tento sviatok na burcovanie ľudí na účasť na protivládnych protestoch. “Namiesto osláv MDŽ príďte radšej zajtra na pochod. Krásny medzinárodný deň žien, dámy,” napísala opozičná nezaradená poslankyňa Simona Petrik.

Líder českej politickej strany SPD, Tomio Okamura ku sviatku uviedol: “Vážené dámy, mamičky, babičky a dcéry – z celého srdca vám želám všetko najlepšie a najkrajšie k dnešnému sviatku žien. Prajem vám lásku, šťastie a zdravie, čo sú hodnoty, ktoré si nikde nekúpime. Prvé dve máme šancu získať, keď sa budeme aspoň trochu snažiť a sami budeme lásku a šťastie rozdávať.  Tak, ako pred sto rokmi elity tvrdili, že ženy nemôžu hlasovať, pretože sú vraj hlúpe a nekvalifikované, tak aj dnes odmietajú elity demokraciu a hlasovanie občanov v referendách, pretože sme podľa nich vraj hlúpi a nekvalifikovaní, tentoraz my všetci, ženy aj muži. Váš sviatok – sviatok žien v tento deň nám okrem úcty k ženám tiež pripomína, že má zmysel bojovať za práva nás občanov – za to, aby sme presadzovali skutočnú rovnoprávnosť nás všetkých. Všetko najlepšie drahé dámy a slečny.”