Londýn 5. júna (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/(Metropolitan Police)

Londýnska Metropolitná polícia zverejnila dnes mená dvoch z trojic páchateľov, ktorí v sobotu večer útočili v Londýne. Sú nimi britskí občania Khuram Shazad Butt a Rachid Redouane. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.
Polícii a britskej kontrarozviedke MI5 bol Butt známy, avšak ani jedna z týchto bezpečnostných organizácií nemala spravodajské informácie, ktoré by naznačovali, že Butt plánuje teroristický útok.
Na kombosnímke ritskí občania Khuram Shazad Butt a Rachid Redouane

Butt (27), ktorý sa narodil v Pakistane, prišiel do Británie ešte ako dieťa s rodičmi. Tí tam požiadali o politický azyl. Býval v prízemnom byte vo štvrti Barking vo východnej časti Londýna.
Jedna z Buttových susediek, ktorá si neželala byť menovaná, uviedla, že vždy “zúrivo zazeral”, keď videl ženu na bicykli, čo označila za “zlovestné” a “sexistické”. Ďalší nemenovaný sused uviedol, že Butt rád diskutoval o londýnskom futbalovom klube Arsenal, najmä však o tom, či by mal jeho manažérom zostať Arsene Wenger.
Dvaja chlapci z Barkingu uviedli, že im Butt minulý týždeň dal v neďalekom parku cukríky a po dve libry. Povedal im, že musia byť zdvorilí k svojim otcom a prejavovať úctu k starším. Jedna žena však uviedla, že Butta požiadala, aby sa s jej deťmi už nerozprával, lebo sa bála, že by sa mohli radikalizovať.
Z Buttovho životopisu zverejneného na internete vyplýva, že pracoval pre spoločnosť Transport for London (TfL), ktorá je zodpovedná za dopravu v metropolitnom Londýne, a firmu Auriga Holdings.
Druhý z teroristov, Rachid Redouane (30), známy aj pod menom Rachid Elkhdar, sa narodil v roku 1986. V minulosti o sebe vyhlasoval, že je líbyjského a marockého pôvodu.
Po sobotňajšom útoku v centre Londýna, keď polícia všetkých troch jeho páchateľov zastrelila, sa u Redouanea našiel írsky preukaz totožnosti. Írska polícia v súčasnosti preveruje, či v minulosti vycestoval do Sýrie.
Medzi rokmi 2014-16 žil Redouane vo štvrti Rathmines v írskej metropole Dublin, kde údajne pracoval ako kuchár. Do Británie pricestoval krátko pred útokom v Londýne. Britská polícia pokračuje vo vyšetrovaní sobotňajšieho teroristického útoku a pokúša sa zistiť totožnosť tretieho podozrivého.
Trojica útočníkov najskôr v sobotu večer vrazila dodávkou do chodcov na moste London Bridge a potom zaútočila nožmi na ľudí v neďalekej nákupnej zóne Borough Market, pričom sedem ľudí zahynulo a ďalších takmer 50 osôb utrpelo zranenia. Policajti všetkých troch teroristov zastrelili. Zodpovednosť za tento čin prevzala džihádistická organizácia Islamský štát.