V roku 1997 si Rusko údajne objednal vraždu spoločníčky z TV Markíza Sylvie Volzovej. Za objednávateľa ho označil Mikuláš Černák.

Mimoriadna správa zo Slovenska.(Zdroj: SME)

Správu budeme aktualizovať.

BRATISLAVA. Bývalého šéfa televízie Markíza Pavla Ruska dnes zadržala polícia. Podozrivý je z toho, že si v roku 1997 v podsvetí objednal vraždu svojej vtedajšej spoločníčky Sylvie Volzovej.

SME to potvrdili zdroje blízke vyšetrovaniu. Polícia zatiaľ oficiálne stanovisko neposkytla.

Prípad rieši Národná kriminálna agentúra. Vyšetrovanie začala na základe trestného oznámenia bývalého šéfa banskobystrického podsvetia Mikuláša Černáka, ktorý si už za iné mafiánske vraždy odpykáva doživotný trest.

„V predmetnej veci bolo dnešného dňa vznesené obvinenie 4 osobám, 1 osoba bola zadržaná. Ďalšie informácie poskytneme, ak to dôkazná situácia dovolí,“ povedal pre SME policajný vyšetrovateľ

Černák v roku 2015 z väzenia oznámil, že bude postupne vypovedať o všetkých vraždách, s ktorými mal niečo spoločné.

Ako odsúdencovi na doživotie mu už vyšší trest uložiť nemožno. Spoluprácou pri vyšetrovaní však môže dosiahnuť podmienečné prepustenie na slobodu. Do úvahy prichádza po 25-tich rokoch. V decembri tohto roka uplynie 20 rokov, odkedy sa Černák sám prihlásil na polícii a vzali ho do väzby.

„Rusko povedal, že to bude dobre zaplatené a že jemu tam ide o veľa. Hlavne, že to musí byť urobené čisto,“ uviedol Černák o vražde Volzovej v trestnom oznámení.

Popísal, ako ho niekedy v októbri alebo novembri 1997 Rusko kontaktoval s požiadavkou likvidácie spoločníčky, s ktorou mal v Markíze dlhšie spory. Údajne za to na osobnom stretnutí s Černákom v jeho kancelárii v Banskej Bystrici ponúkol odmenu 20 miliónov korún (vyše 663 800 eur).

Podiely v spoločnosti Markíza Slovakia, ktorá vtedy televíziu prevádzkovala, mali Rusko a Volzová rozdelené na polovicu.

Plán bol podľa doterajších výsledkov vyšetrovania taký, že podsvetie Volzovú unesie a donúti ju pred notárom prepísať jej podiel na neznámu osobu. Nasledovať mala jej likvidácia.

Pomáhali sýkorky

Rusko podľa Černáka zložil aj zálohu vo výške 500-tisíc korún. Stalo sa tak po ďalšom stretnutí v bratislavskom hoteli Holiday Inn, kde už boli aj ľudia zo skupiny sýkorovcov.

Zloženie zálohy vyšetrovateľom podľa zistení SME potvrdil už aj ďalší člen Černákovho gangu, ktorý údajne peniaze od Ruska osobne preberal.

V spolupráci so sýkorovcami potom začali Volzovú sledovať a pripravovať jej únos. Akciu prekazilo zatknutie Černáka v decembri 1997.

Len pár dní pred tým mal Černák v Banskej Bystrici veľkolepú oslavu 31. narodenín, kde sa zúčastnili všetci významní muži slovenského podsvetia. Markíza, mala ako jediné médium na akciu prístup. Z oslavy odvysielala na druhý deň reportáž v spravodajstve.

Redaktor Dušan Valko, ktorý ju pripravoval, na súde s Černákom v novembri 1999 tvrdil, že na oslavu ho vyslal priamo Rusko. „Mucinko, zoberte si pero, nadiktujem vám, čo tam poviete,“ povedal údajne redaktorovi do telefónu.

Volzová prišla vypovedať

K udalostiam ,ktoré polícii popísal, teraz vypovedajú aj ďalší ľudia. Predminulý týždeň NAKA vypočula v postavení svedka – poškodeného aj samotnú Volzovú, ktorá žije v Nemecku.

Potvrdila, že v uvedenom čase mala obavy o svoju bezpečnosť. „V mieste môjho bydliska sa zdržiavali mne neznámi ľudia. Postávali pod mojimi oknami, sledovali, čo robím, kde sa pohybujem,“ povedala v rozhovore pre SME.

Keďže má obavy, aby vyšetrovanie nešlo do stratena, informovala o prípade aj nemecké veľvyslanectvo. Kontaktovať sa chystá aj nemecké vyšetrovacie orgány.

Volzová žije v Nemecku od roku 1973. Aktivity na Slovensku začala rozbiehať po revolúcii v roku 1989. Pri budovaní Markízy sa spojila s Ruskom. Jej úlohou bolo v roku 1994 pre televíziu získať investora a pomôcť pri vybavovaní licencie.

V roku 1997 sa vzťahy medzi Ruskom a Volzovou vyostrili.

Bolo to ešte pred kauzou Ganatex, keď sa Markízu v lete 1998 pokúsil Ruskovi násilím vziať vtedy ešte málo známy podnikateľ blízky podsvetiu Marián Kočner. Volzová sa vtedy pridala na stranu Kočnera.

Po kauze sa stiahla zo Slovenska. V roku 2001 predala podiel v Markíze podnikateľovi Jánovi Kováčikovi. Bolo to s tichým súhlasom Ruska, ktorý mal na podiel predkupné právo. Sumu nezverejnili.

Aj Rusko priznal Černáka

Rusko v roku 2005 svoj podiel v Markíze tiež predal a televíziu ovládla americká CME.

Kontakt s Černákom v uvedenom období priznal Rusko v rozhovore zo začiatku tohto roka, ktorý má SME k dispozícii. Rusko v ňom tvrdil, že u Černáka len overoval informáciu, podľa ktorej si naopak Volzová v podsvetí objednala jeho vraždu.

Spojenie s Černákom podľa Ruska sprostredkoval už spomínaný Kováčik, „lebo oni sa poznali.“ Ide o Jána Kováčika, ktorý v súčasnosti šéfuje Slovenskému futbalovému zväzu. „Len sa zisťovalo, čo o tom (černákovci, pozn. red.) vedia. Otázka bola na černákovcov do Banskej Bystrice, lebo tam bolo centrum všetkého,“ tvrdil Rusko.

Scenár vraždy Volzovej mal byť podľa Černáka na Ruskovu žiadosť podobný ako pri likvidácii bývalého podnikateľa Vladimíra Bachledu, ktorý bol dlho nezvestný. Zhruba pred dvoma rokmi sa Černák priznal, že ho v máji 1997 sám popravil, tiež za sumu 20 miliónov korún. V decembri 2015 o tom informoval časopis Plus sedem dní.

Objednávateľom Bachledovej vraždy bol údajne bývalý boss bratislavského podsvetia Peter Steinhübel, prezývaný Žaluď, ktorý je už tiež po smrti. Motívom mal byť prevod Bachledovho podielu v Tatravagónke Poprad, ktorý chcel Steinhübel násilím získať.

zdroj: sme.sk