Londýn 16. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Sylvain Pennec via AP)

Britskí policajti zadržali dnes 18-ročného podozrivého v prípade piatkového bombového útoku v súprave metra v Londýne. Oznámila to dnes londýnska Metropolitná polícia, ktorá zatknutie označila za “významné”
Pohľad do vozňa, kde došlo v výbuchu na stanici metra Parsons Green v Londýne

Muža zatkli v prístave v meste Dover na juhovýchode Anglicka na základe zákona o boji proti terorizmu a polícia grófstva Kent ho zadržiava na miestnej policajnej stanici, informovala spravodajská stanica BBC.
V piatok počas raňajšej dopravnej špičky vybuchla na stanici metra Parsons Green v jednom z vozňov podomácky vyrobená bomba, čo viedlo k zraneniu 29 ľudí. Nálož podľa polície explodovala len “čiastočne” a nikto zo zranených nebol v ohrození života.
V Británii vyhlásili po útoku najvyšší, “kritický”, stupeň ohrozenia teroristickými útokmi. Po celej krajine posilnili policajné hliadky, ktoré pri ochrane dôležitých objektov a občanov podporujú od dnešného dňa aj príslušníci armády.
Nadzemnú stanicu metra Parsons Green neďaleko centra britskej metropoly v noci na dnes znova otvorili pre prevádzku.
K útoku sa prihlásila džihádistická skupina Islamský štát (IS). Šéf protiteroristických operácií Metropolitnej polície Mark Rowley však vyhlásil, že IS takéto vyhlásenia vydáva “bežne” bez ohľadu na to, či bol v kontakte s páchateľmi, alebo nie. Rowley požiadal verejnosť, aby zostala ostražitá, ale nebola “vyľakaná”.
Britské médiá uvádzajú, že polícia má zrejme indície o viacerých páchateľoch – čo môže vyplývať z toho, že jej predstavitelia opakovane hovoria o “podozrivých”, nie o “jednom alebo viacerých podozrivých”.
Podľa BBC bola bomba zhotovená podobne ako nálož pri májovom atentáte v Manchestri, pri ktorom zahynulo 22 ľudí. Noviny Guardian uviedli, že polícia už vyhodnocuje zábery z bezpečnostných kamier zachytávajúce, ako muž s bombou nastupuje do metra.