Bratislava 29. októbra 2019 (HSP/Foto:TASR – Martin Baumann)

Poslanec Anton Martvoň včera večer na sociálnej sieti informoval, že na základe trestného oznámenia, ktoré podla spolu s Petrom Sokolom po futbalovom zápase medzi Maďarskom a Slovenskom, začala polícia trestné stíhanie vo veci zločinov výroby extrémistickeho materiálu a jeho rozširovania, ako aj pre prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia

Na snímke radosť slovenských futbalistov po víťazstve 2:1 v zápase kvalifikácie EURO 2020 vo futbale v E-skupine Maďarsko – Slovensko v Budapešti

Anton Martvoň a Peter Sokol, podpredsedovia Národnej koalície, sa rozhodli v septembri podať na Generálnu prokuratúru SR a generálnemu prokurátorovi trestné oznámenie na neznámych páchateľov pre podozrenie zo spáchania trestného činu “hanobenie národa, rasy a presvedčenia”. Uskutočnili tak v reakcii na negatívnu atmosféru na štadióne po zápase Slovenska s Maďarskom, kedy slovenskí Maďari vypískali slovenskú hymnu a rozpútavali viaceré konflikty.

Polícia SR v týchto dňoch začala na základe tohto trestného oznámenia trestne stíhanie vo veci zločinov výroby extrémistickeho materiálu a jeho rozširovania, ako aj pre prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

“Som rád, že aj slovenská polícia háji slovenský národ a že koná. Na druhej strane som znechutený z toho, že sme iba dvaja politici (aj s mojim kolegom) v tejto veci podali po danom zápase v Budapešti trestné oznámenie – aj keď celá SR a všetky politické strany videli videa, že čo sa tam voči Slovákom dialo,” napísal v reakcii Martvoň.

V závere príspevku vyzdvihol policajnú prácu. “Aby to bolo výstrahou aj pre Slovákov maďarskej národnosti – fanúšikov DAC DS, ktorí v Budapešti útočili podľa môjho názoru do Slovákov všetkých národnosti a ničili slovenské symboly.”

Konflikty v slovenskom sektore

Server Sport24 k zápasu uviedol, že polícia v pondelok disponovala informáciami o tom, že do sektora pre slovenských fanúšikov si kúpilo lístky viacero osôb zo Žitného ostrova, ktorí inklinujú ku Maďarsku. Tí mali dokonca rozpútavať konflikt a pískať počas slovenskej hymny, podobne ako množstvo maďarských priaznivcov. Priamo v slovenskom sektore dohliadala na bezpečnosť aj slovenská polícia.

Jeden z policajtov pre menovaný server uviedol, že polícia vedela, že “slovenskí občania, ktorí inklinujú k Maďarsku a môžu podporovať práve ich počas zápasu sa budú nachádzať v slovenskom sektore. Práve preto sa budeme my, ako slovenskí policajti nachádzať v tomto sektore. Budeme tam, aby sme predišli konfliktom,“ povedal pred kvalifikačným zápasom.

Fanúšikovský sektor Slovenska bol počas celého zápasu rozdelený na dve polovice, ktoré oddeľovali desiatky ťažkoodencov. “Na ľavej strane boli totiž odetí v čiernom „slovenskí“ Maďari a na pravej druhej skutoční slovenskí priaznivci,” dodáva portál.

Tatiana Stará

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj