Bratislava 28. februára 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

V súvislosti s vyšetrovaním vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky vypátrala polícia dve osoby, ktoré sa v piatok (23.2.) dohadovali, že si majú zobrať zbrane a ísť do obce Veľká Mača. Na stredajšej tlačovej konferencii to uviedol policajný prezident Tibor Gašpar s tým, že informácie o nich získala polícia pri dokumentovaní inej trestnej činnosti.
Na snímke prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar počas tlačovej konferencie o aktuálnych informáciach vo vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice

Policajný prezident v úvode svojej tlačovej konferencie poukázal na určitý paradox. Na jednej strane sú požiadavky týkajúce sa informácií vo vyšetrovaní, na strane druhej je konfrontovaný  vyjadreniami či nie je potrebné byť striedmejší v ich zverejňovaní.
Polícia vykonala v noci z utorka (27.2.) na stredu okolo obce Veľká Mača domové prehliadky u týchto osôb, ktoré sú dlhodobo podozrivé z drogovej trestnej činnosti. Našla a zaistila 160 gramov pervitínu, náboje, chladné zbrane a krátku strelnú zbraň, ktorá bola odoslaná na expertízu. V tejto súvislosti obvinila jednu z osôb, bol spracovaný návrh na jej vzatie do väzby, informoval Gašpar o aktuálnych výsledkoch vo vyšetrovaní vraždy Kuciaka.
„Zisťujú a verifikujú sa informácie, o čom mal byť ten piatok, o čom mali byť tie zbrane, a prečo to malo byť vo Veľkej Mači,“ povedal Gašpar s tým, že okruh obvinených osôb sa môže rozšíriť. „Toto je jeden z konkrétnych príkladov, ako musí polícia uvažovať a pracovať a nemôže sa výlučne sústrediť len na jednu verziu, ktorej sú dnes plné médiá,“ ozrejmil.
Polícia tiež získala od jedného z obyvateľov Veľkej Mače informáciu, že sa obcou pohybovala cez ploty a pozemky v obci minimálne jedna osoba, ktorá potom nastúpila do motorového vozidla. Stotožnená podľa Gašpara zatiaľ nebola.
Podľa policajného prezidenta je verzia, o ktorej hovoril na prvom brífingu po vražde, jedna z najpravdepodobnejších. „Intenzívne sa venujeme tej najpravdepodobnejšej verzii, ktorá súvisí s občanmi talianskej štátnej príslušnosti,“ doplnil s tým, že podrobnosti nie je možné poskytnúť.
„Polícia koná. Polícia skutočne vyvíja maximálne úsilie,“ dodal a upresnil, že niektorí z tímu spali len niekoľko hodín.
„Všetko čo zverejňuje nad rámec v dohadoch a domnienkach nám len činnosť sťažuje,“ upozornil novinárov Gašpar.
Policajný prezident bol tiež konfrontovaný s nariadením špeciálneho prokurátora neposkytovať žiadne informácie. „Keby sme sa rozhodli, že vám nič nepovieme, tak o hodinu píšu niektoré denníky (nie všetky), že tajíme, neinformujeme, zavádzame, zametáme pod kobere, “ upozornil Gašpar. Upresnil tiež, že vyšetrovateľ zatiaľ nedostal písomný zákaz dozorového prokurátora o prípade informovať. Keď ho dostane, až potom ho budú rešpektovať.
Policajný prezident tiež upresnil, že premiér včera dostal tú istú informáciu ako šéfredaktori prítomných denníkov. Cieľom bolo sprostredkovať občanom cez novinárov informácie, že vyšetrovanie je intezívne a nie je nikým manipulované. Odmietol podsúvanie názor, že vyšetrovanie koordinuje premiér alebo niekto z politického prostredia. Dodal tiež, že ani on nepozná všetky informácie. Verejnosti poskytuje len tie, ktoré mu umožní vyšetrovateľ.
Doterajšie výsledky vyšetrovania a expertíza vystrelených nábojov ukázali, že ako Kuciak, tak aj jeho snúbenica boli zastrelení jednou zbraňou, prezradil policajný prezident. Typ zbrane nespresnil. Čas vraždy sa naďalej upresňuje, polícia vykonáva analýzu mobilných telefónov zavraždených.
Gašpar uviedol, že zatiaľ nemieni odstúpiť zo svojej funkcie. „Ja sa rozhodnem o mojom odstúpení včas a dám vám vedieť,“ vyhlásil.
Reagoval na kritiku opozície, ktorá požaduje jeho odchod. „Ja im nechcem vôbec vstupovať do svedomia, nechcem hodnotiť tie osoby, ktoré hodnotia moje svedomie, každý z nich by sa mal pozrieť do zrkadla a mal by sa opýtať sám seba, či sa nestretol s najkontroverznejším podnikateľom na Slovensku, či náhodou nečelí trestným stíhaniam v tomto období za daňovú trestnú činnosť, prípadne nemanipuluje s utajovanými písomnosťami z polície,“ povedal.