Johammesburg 19. decembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Tsvangirayi Mukwazhi)
 
Polícia v Juhoafrickej republike (JAR) vydala zatykač na bývalú zimbabwiansku prvú dámu Grace Mugabe, ktorú obvinili z napadnutia ženy v Johannesburgu vlani v auguste

Na snímke Grace Mugabe

Vydaniu zatykača predchádzal dlhý súdny proces, počas ktorého tento rok juhoafrický súd rozhodol, že tamojšia vláda konala nelegálne, keď Mugabe v súvislosti s incidentom udelila diplomatickú imunitu. “Môžem potvrdiť, že bol vo štvrtok vydaný zatykač na Grace Mugabe. Nasledujeme procesy Interpolu,” cituje agentúra AP predstaviteľa juhoafrickej polície Vishnuho Naidooa.
Či Zimbabwe pomôže juhoafrickým úradom s prípadnou žiadosťou o vydanie nie je známe. Pre Mugabe však zatykač znamená hrozbu v prípade, že by navštívila svojich synov, ktorí žijú v JAR. Manželka niekdajšieho zimbabwianskeho prezidenta Roberta Mugabeho, ktorý z funkcie rezignoval vlani v novembri, má v krajine aj dom.
Mugabe údajne 13. augusta 2017 napadla modelku Gabriellu Engels v jednom z johannesburských hotelov. Zbila ju pritom predlžovacím káblom a zranila ju na čele. Mugabe, ktorá bola v JAR s manželom na regionálnom summite, úrady umožnili vrátiť sa do Zimbabwe, a to aj napriek výzvam na jej stíhanie. Podľa jej zástupcov bola agresorom v incidente Engels.
Príspevok Polícia vydala zatykač na Grace Mugabe zobrazený najskôr Hlavné správy.