Příbram 28. decembra 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Rebecca Blackwell)
 
Muž ozbrojený krátkou strelnou zbraňou prepadol v piatok popoludní pobočku UniCredit Bank na námestí T. G. Masaryka v centre stredočeského mesta Příbram, 60 kilometrov od metropoly Praha

Ilustračné foto

Podľa polície 28-ročný muž zadržiaval vo vnútri banky najprv deväť rukojemníkov a neskôr, okolo 16.00 h, jednu klientku prepustil. O 17.00 h vtrhla polícia do banky, z miesta sa ozývali explózie. Muž bol zadržaný, rukojemníci sú v poriadku. Informoval o tom portál Novinky.cz.
Námestie polícia najprv uzavrela, potom vtrhla do banky zásahová jednotka. Nad námestím lietal vrtuľník.
Policajná hovorkyňa po zásahu uviedla, že nešlo o lúpežné prepadnutie. “Muž chcel na seba upozorniť a vyjednávať,” povedala Monika Schindlová.
Ozbrojený muž už skôr odkázal, že nechce nikomu ublížiť, chce iba vyjednávať.
Podľa prvých informácií chcel hovoriť o trestnom oznámení, ktoré má v úmysle podať. Podrobnosti však nie sú zatiaľ známe.
Polícia dostala hlásenie o prepadnutí banky o 14.29 h. Jej okolie vyprázdnila. Na miesto priletela vrtuľníkom zásahová jednotka, dorazili tiež vozidlá záchrannej služby a policajný vyjednávač, ktorý sa s páchateľom následne rozprával.
Hovorca UniCredit Bank Petr Plocek pre portál Novinky.cz povedal: “V banke sa pri zásahu jednotky nachádzalo šesť klientov a dvaja naši zamestnanci. V tejto chvíli spolupracujeme s políciou.”
Rukojemníci by nemali mať žiadne zranenia. Motív prepadnutia zatiaľ nie je presne známy. Polícia pozná totožnosť muža, ale hovorkyňa oznámila len to, že ide o 28-ročného muža.
Polícia pôvodne požiadala pražskú záchranku o špeciálne vozidlo Golem. To do Příbramu vyrazilo, ale požiadavka oň bola nakoniec zrušená, a tak sa vozidlo vrátilo. Je určené pre hromadné nešťastia, ošetriť v ňom môžu až 12 ťažko ranených ľudí.
 
Nálada páchateľa v banke bola nestabilná, polícia vo vhodný okamih zasiahla
Proti ozbrojenému útočníkovi zasahoval Útvar rýchleho nasadenia (URNA). Do banky vtrhol dve a pol hodiny po oznámení prepadnutia. Muž zadržiaval osem rukojemníkov: šesť klientov a dvoch zamestnancov. Podľa šéfa URNA Libora Lochmana bola nálada páchateľa počas vyjednávania nestabilná. Informoval o tom portál Novinky.cz.
S 28-ročným mužom, ktorý bol ozbrojený funkčnou krátkou strelnou zbraňou, sa v priebehu popoludnia rozprávali dvaja privolaní vyjednávači. “Mal požiadavky ohľadne nejakého trestného stíhania, ale bližšie podrobnosti nechcem uvádzať,” dodal pre český denník Právo Lochman.
Pre zásah sa útvar rozhodol po tom, čo sa situácia vyhrotila. “Nálada páchateľa bola nestabilná, situácia sa nejakým spôsobom vyvíjala a keď sme našli vhodný okamih, tak sme zasiahli,” vysvetlil Lochman bez uvedenia ďalších podrobností.
Muža zadržali o 17.00 h, všetkých osem zadržiavaných rukojemníkov je v poriadku. Hrozí mu 12 rokov väzenia, napísal portál Novinky.cz.
Podľa policajnej hovorkyne Moniky Schindlovej nešlo o lúpežné prepadnutie, muž chcel na seba upozorniť. On sám pritom už skôr odkázal polícii, že nemá v úmysle nikomu ublížiť.

Príspevok Polícia vtrhla do banky v Příbrame a zatkla muža, ktorý zadržiaval 8 ľudí zobrazený najskôr Hlavné správy.