Polícia tvrdí, že musí nastať zmena legislatívy, aby sa nestávali prípady ako Okoličány

Bratislava 17. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR-Tomáš Halász)
 
Jednou z hlavných domácich tém v minulom týždni bol útek košického mafiánskeho bossa Róberta Okoličanyho, ktorého Najvyšší súd spoločne s ďalšími členmi zločineckej skupiny odsúdil na doživotie. Krátko po vyhlásení rozsudku sa však po Okoličanym zľahla zem. Ako takýmto prípadom v budúcnosti predísť má vyriešiť Ministerstvo spravodlivosti v spolupráci s políciou a Generálnou prokuratúrou.

Na snímke Robert Okoličány

Polícia vydala minulý týždeň vyhlásenie, že úteku odsúdeného Róberata Okoličányho nemohla podľa súčasne platných predpisov zabrániť (viac v článku).
Komunikačné oddelenie Prezídia PZ včera vydalo na sociálnej sieti ďalší príspevok, v ktorom pomenúva konkrétne legislatívne medzery s tým, že polícia bude iniciovať zmenu príslušných zákonov, tak, aby sa podobným udalostiach v budúcnosti zabránilo.
“Aktuálny príklad odsúdeného Róberta O. a spol. je jasným dôkazom, že súčasné znenie zákona nie je dostatočné,” priznáva polícia.
Návrh právnej úpravy by sa mal zrealizovať pod hlavičkou rezortu spravodlivosti. “Nakoľko ide o časť trestného konania realizovaného hlavne súdom, mali by mať práve súdy resp. Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky ako gestor, v tomto smere legislatívnu iniciatívu. Bolo by možné zaviesť inštitút napr. preventívnej väzby, ktorý by bol využiteľný práve v tomto prípade, ak by sudca z priebehu súdneho konania mohol dôvodne predpokladať skrývanie sa alebo útek pred nepodmienečným trestom odsúdeného. Tiež by bolo možné obmedziť právo obžalovaného nebyť na jednotlivých súdnych pojednávaniach do tej miery, že by mal naopak povinnosť byť prítomný pri vyhlásení rozsudku,” zástupcovia polície spomenuli niekoľko možných návrhov.
Dňa 12.04.2018 sa konala súčinnostná porada Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky, vedenia Ministerstva vnútra Slovenskej republiky a Prezídia Policajného zboru, kde bol tento prípad prerokovaný, pričom bol dohodnutý spoločný postup pri návrhoch na zmenu legislatívy.
 

 
Príspevok Polícia tvrdí, že musí nastať zmena legislatívy, aby sa nestávali prípady ako Okoličány zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)