Káhira 1. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:pixabay)
 
Protestujúci i policajti utrpeli zranenia počas nedeľňajších protivládnych demonštrácií v sudánskom hlavnom meste Chartúm i ďalších mestách krajiny. Polícia použila voči demonštrantom slzotvorný plyn, informovala v pondelok sudánska štátna tlačová agentúra SUNA

Ilustračné foto

Hovorca polície uviedol, že bezpečnostné sily zadržali niekoľko protestujúcich a obvinili ich na základe zákonov o výnimočnom stave, ktorý vo februári na vyhlásil prezident Umar Bašír.
Bašír (75), ktorý sa k moci dostal v roku 1989 pri prevrate podporovanom islamistami, už takmer tri desaťročia vládne v Sudáne železnou rukou.
V reakcii na vyše dvojmesačné protivládne protesty prezident vyhlásil 22. februára výnimočný stav, rozpustil vládu a guvernérov všetkých 18 sudánskych štátov nahradil vysokopostavenými dôstojníkmi armády. Prezident pôvodne vyhlásil výnimočný stav na jeden rok, parlament následne schválil jeho zavedenie len na šesť mesiacov.
Masové protivládne demonštrácie vypukli v Sudáne vlani 19. decembra. Ľudia vyšli do ulíc po tom, ako vláda trojnásobne zdvihla cenu chleba, čo je podľa nich dôsledkom zlého riadenia hospodárstva krajiny.
 
Príspevok Polícia rozohnala protivládne protesty v Sudáne slzotvorným plynom zobrazený najskôr Hlavné správy.