Polícia potrebuje mladých záujemcov, kadetmi by sa mohli stať po maturite

Bratislava 21. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)
 
Mladí záujemcovia o policajnú službu vo veku do 21 rokov sa môžu stať kadetmi. Bezprostredne po maturite by tak mohli získať vzdelanie už v rámci služobného pomeru. Informoval o tom v nedeľu riaditeľ tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR Jaroslav Taldík. O novele zákona o policajnom zbore rokujú poslanci Národnej rady (NR) SR.

Ilustračné foto

“Po zvýšení vekovej hranice na prijatie do radov polície od 21 rokov sme prišli o skupinu mladých záujemcov. Potrebovali sme však získať zrelších a stabilnejších uchádzačov a predísť často sa vyskytujúcej fluktuácii mladých policajtov,” povedala ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD). Problém by mohla vyriešiť navrhovaná úprava zákona.
Podľa nej by sa mohol policajným kadetom stať bezúhonný občan SR po dovŕšení veku 18 rokov. Musí však mať ukončené stredoškolské vzdelanie a o prijatie do pracovného pomeru požiadať písomne. Prejsť by mal aj prijímacím konaním, ktoré má preveriť jeho znalosť slovenčiny, fyzickú zdatnosť a duševnú spôsobilosť.
“Policajt bude kadetom počas štúdia na strednej odbornej škole Policajného zboru v trvaní 12 mesiacov. Po jeho úspešnom ukončení maturitou a zložením služobnej prísahy, bude zaradený do výkonu služby priamo na policajnom útvare. Taktiež dostane uniformu s označením kadet a bude poberať minimálnu mzdu,” doplnila Saková.
Kadeti by mali získať komplexnú teoretickú a praktickú prípravu na jednotlivé služby v polícii. Pri ich vzdelávaní by sa mal klásť dôraz najmä na kondičnú prípravu, streľbu, sebaobranu a odborné činnosti. Podľa Taldíka tak absolvujú základný policajný výcvik a teoreticko-praktickú prípravu zo služieb poriadkovej, dopravnej, hraničnej a cudzineckej polície. Získať by mali základy trestného, priestupkového a správneho práva. Do výučby kadetov má byť zahrnutá aj psychológia, komunikácia a etika v policajnej práci, ale aj odborná taktická, chemická príprava, civilná ochrana, pátracia akcia či topografia.
 
Príspevok Polícia potrebuje mladých záujemcov, kadetmi by sa mohli stať po maturite zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)