Bratislava 17. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrej Galica)

Polícia vyšetruje okolnosti dnešného lúpežného prepadnutia pobočky stávkovej kancelárie na Bošániho ulici v bratislavskej mestskej časti Dúbravka. Neznámy páchateľ si odtiaľ odniesol zhruba 750 eur, polícia po ňom intenzívne pátra. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Lucia Mihalíková
Ilustračné foto

Páchateľom má byť podľa polície muž vo veku asi 40 rokov, vysoký zhruba 170 cm a strednej postavy. Oblečenú mal sivú bundu s kapucňou, ktorú mal na hlave spolu so slnečnými okuliarmi. Na sebe mal rifľové nohavice a tenisky tmavej farby.
Muž vošiel do stávkovej kancelárie, kde pod hrozbou použitia zbrane, ktorú mal za opaskom, požadoval vydanie finančnej hotovosti. Zamestnanec mu z obavy o svoj život a zdravie vydal zhruba 750 eur. S peniazmi následne páchateľ utiekol na neznáme miesto.
“Lúpežné prepadnutie sa zaobišlo bez zranení. Po neznámom páchateľovi policajti v súčasnosti intenzívne pátrajú. Vyšetrovateľ Policajného zboru v tejto súvislosti začne trestné stíhanie vo veci trestného činu lúpeže,” spresnila Mihalíková.
Polícia vyzýva verejnosť na spoluprácu. Akékoľvek informácie k páchateľovi, k jeho súčasnému pohybu či pobytu, môžu ľudia hlásiť na bezplatné číslo polície 158, prípadne osobne na ktoromkoľvek policajnom oddelení.

DOPRAVA: VD Gabčíkovo zaistilo celoročné podmienky pre plavbu po Bratislavu
Vybudovaním Vodného diela Gabčíkovo sa na Slovensku zabezpečili podľa ministerstva dopravy garantované celoročné podmienky pre plavbu nad vodným dielom po Bratislavu. Teda približne 50 kilometrov.
“Pôvodným zámerom bolo budovanie sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros, ktoré malo zabezpečiť trikrát vyššie využitie energetického potenciálu a celoročne garantované podmienky pre plavbu až po Vyšehrad,” doplnila hovorkyňa rezortu dopravy Karolína Ducká.
Podľa jej slov je na škodu, že sa v rámci aktivít z obdobia 20. storočia nestihli dobudovať zostávajúce krátke úseky horného Dunaja, čo by predstavovalo bezproblémovú celoročnú plavbu v súvislom 700 kilometrov dlhom úseku problémového horného Dunaja.
Napriek tomu sa však podľa ministerstva v 20. storočí pre zabezpečenie plavebných podmienok, aj keď spravidla vďaka záujmu o využitie mimoriadneho energetického potenciálu Dunaja, urobilo veľmi veľa. Napríklad na bavorskom úseku Dunaja boli postavené tri vodné stupne, na rakúskom úseku sa vybudovalo deväť hydroelektrární a na slovenskom úseku vodné dielo Gabčíkovo.
V Bavorsku je takto pre zaručené celoročné podmienky pre plavbu poskytnutá vodná cesta s výnimkou 30 km dlhého úseku Straubing – Villshofen. V Rakúsku sú zaručené celoročné podmienky pre plavbu s výnimkou 20 km dlhého úseku vo Wachau, ktorého plavebné podmienky sú však podľa ministerstva omnoho menej kritické ako podmienky na 40 km dlhom úseku medzi Viedňou a Bratislavou.

Zrážku s vlakom v Prievidzi neprežil jeden muž, vlaky meškajú
Po zrážke s vlakom pri nákladnej stanici v Prievidzi zahynula dnes krátko pred 13.00 h jedna osoba. Nehoda zapríčinila meškanie viacerých vlakov. Informáciu pre TASR potvrdila hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky Martina Pavliková.
“Podľa našich informácií išlo o muža, ktorý sa neoprávnene pohyboval v koľajisku. Doprava v úseku Prievidza – Nováky bola z dôvodu dokumentovania a vyšetrovania nehody prerušená do 14.15 h. V súčasnosti je už obnovená,” opísala Pavliková.
Na mieste zasahovala aj rýchla lekárska pomoc. “Po príchode na miesto udalosti skonštatoval lekár úmrtie u muža, ktorý pri zrážke utrpel zranenia nezlučiteľné so životom,” uviedol Andrej Hirjak z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.
Ako doplnil hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Tomáš Kováč, v dôsledku tragickej udalosti zaznamenali meškanie dva regionálne expresy a dva osobné vlaky. “Expres smerujúci z Bratislavy do Prievidze mal meškanie približne 60 minút, v opačnom smere z Prievidze do Bratislavy mešká 107 minút. Osobný vlak z Prievidze do Lužianok má meškanie 70 minút a z Nových Zámkov do Prievidze 50 minút,” vymenoval.

Komárno sa zapája do Európskeho týždňa mobility, investuje do mestskej dopravy
Mesto Komárno sa opäť zapojí do Európskeho týždňa mobility (ETM), v piatok 22. septembra bude cestovanie mestskými autobusmi zadarmo. Ako TASR informoval Péter Szitás zo sekretariátu primátora, samospráva postupne plánuje rozvoj v oblasti mestskej hromadnej dopravy (MHD) a nebude chýbať ani cyklopochod.
V súčasnosti mesto pracuje na oprave budovy centrálnej autobusovej stanice. “Prostredníctvom ďalšej súťaže by sme chceli dať do poriadku interiér čakárne, ako aj samotnú autobusovú stanicu. V projekte figuruje aj inštalácia digitálnych panelov na jednotlivých nástupištiach či zavedenie linky elektrobusu medzi Komárnom a Komáromom. Okrem toho plánujeme vyvinutie mobilnej aplikácie, vďaka ktorej cestujúci získa kompletný prehľad presných informácií o cestovnom poriadku MHD,” povedal Szitás.
Ďalej plánujú opraviť jednotlivé autobusové zastávky, pričom by pri tomto projekte samospráva chcela spolupracovať s reklamnými agentúrami. “Za prenajatie konkrétnej reklamnej plochy prevezmú na seba náklady na opravu zastávky,” uviedol viceprimátor Béla Keszegh.
V najbližších mesiacoch sa bude rozhodovať o budúcnosti MHD pre nadchádzajúcich desať rokov. “Názory a postrehy obyvateľov v spojitosti s autobusovou dopravou sme sa snažili získať prostredníctvom online dotazníka, ale pripravuje sa aj komplexné vyhodnotenie a odborná štúdia, ktorá pomôže pri rozhodnutiach. Na základe toho sa koncom roka môže zrodiť nové verejné obstarávanie v spojitosti s autobusmi MHD,” dodal Keszegh.
Súčasťou kampane ETM budú aj ďalšie podujatia, cyklisti a cestujúci v autobusoch sa môžu tešiť na prekvapenia. “Pod záštitou poslanca Zoltána Bujnu sa bude konať aj cyklopochod, ktorý štartuje v piatok 22. septembra o 17.00 h z Klapkovho námestia. V komárňanskom regióne sa za uplynulé roky spravilo dosť pre cyklistov a v tomto by sme chceli pokračovať. V štádiu príprav je viacero projektových dokumentácií. Vlani boli inštalované stojany pre bicykle na viac ako 20 miestach,” pokračuje pracovník sekretariátu primátora.
V rámci rekonštrukcie ciest Komárna vyznačili aj cyklokoridory, aby sa podporila bezpečnosť cyklistov. “Verím, že v budúcnosti si aj v Komárne čoraz viac ľudí zvolí tento zdravší spôsob dopravy,” ukončil primátor Komárna László Stubendek.