Bratislava 23. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Vladimír Benko)
 
Policajti zistili podrobnosti o lúpeži podobnej tej, pri ktorej zastrelili prominentného právnika Ernesta Valka. Navyše, vlámanie sa odohralo v blízkosti Valkovho domu. Informovala TV Markíza.

Na snímke z roku 2001 Ernest Valko

Zdá sa, že dvojica nedávno obvinená z vraždy Ernesta Valka a z lúpeže v jeho dome sa podieľala aj na ďalších podobných lúpežiach. Jozef R. a Jaroslav K. sú stíhaní pre ďalšie trestné činy vrátane bankových lúpeží. Po objasnení prípadu vraždy Valka začala polícia voči stíhaným mužom vznášať ďalšie obvinenia. V júni išlo o tri obvinenia. Medzi nimi aj jedno, ktoré bolo akousi predzvesťou vraždy bývalého predsedu Ústavného súdu ČSFR.
Lúpež sa mala odohrať šesť mesiacov pred smrťou Ernesta Valka, keď do domou, ktorý je od tohto Valkovho, vzdušnou čiarou len niekoľko sto metrov, vtrhli dvaja ozbrojení muži. Prepadu predchádzalo navŕtanie otvorov do rámu okien, kadiaľ tak, ako u právnika nastriekali zapáchajúcu chemikáliu.
Dvaja muži, vtrhli dnu, keď majiteľ, povolaním zlatník vetral. Majiteľa domu a jeho manželku zviazali jednorazovými umelohmotnými páskami, zvalili na zem a aby prezradili, kde majú peniaze, spútaných manželov bili. Páchatelia sa v dome zdržali asi tri hodiny. Odniesli si hotovosť a viacero drahých cenností. Škodu vyčíslili na viac, ako 18-tisíc eur. Polícia z tejto lúpeže obvinila účastníka vraždy Ernesta Valka, Jaroslava K.
Po obviní z prepadu zlatníka v Limbachu, nasledovalo voči Jaroslavovi K. obvinie z bankovej lúpeže v Ivanke pri Dunaji. Tá sa stala v júli 2011, keď do OTP Banky vošiel muž zo samopalom v ruke, maskovaný kuklou, klobúkom. TV Markíza dodala, že tohto muža stíhajú aj pre pokus vraždy Jozefa Šefránka z gangu piťovcov. Obvinený na neho údajne začal po hádke strieľal na ulici v Chorvátskom Grobe.
Druhý muž obvinený z vraždy Ernesta Valka, Jozef R. má na krku okrem streľby na advokáta aj úkladnú vraždu svojho kumpána. Spolu mali prepadávať banky v maskách Arnolda Schwarzeneggera a Václava Klausa. Zastreleného Antona Hupku vykopala polícia z ilegálneho hrobu neďaleko Pezinka.
Obvineným z vraždy Ernesta Valka hrozia vysoké tresty. Jozefovi R. hrozí doživotie a Jaroslavovi K. dvadsať rokov väzenia.
 
Ukončenie vyšetrovania
Polícia tento utorok informovala, že ukončila vyšetrovanie vraždy Valka, ku ktorej došlo ešte 8. novembra 2010. Vyšetrovanie bolo ukončené 16. augusta návrhom na podanie obžaloby na dvoch mužov (viac v článku).
NAKA oznámila, že v prípade vraždy Valka sa nepreukázalo prepojenie obvinených na žiadnu zločineckú skupinu, ani vražda na objednávku. Muži prišli pred takmer ôsmimi rokmi do Limbachu, kde mal Valko dom, s úmyslom olúpiť ho o peniaze, ktoré mal mať podľa ich informácie v jeho kufríku. Našli v ňom však iba Valkovu osobnú zbraň, ktorú odcudzili.
Počiatočnú dôkaznú núdzu sa vyšetrovateľom podarilo prelomiť potom, ako muži vo výkone trestu začali vypovedať o tragickej udalosti. Podľa Zuriana sa v niektorých častiach ich výpovede zhodujú, v iných sú v rozpore. Vyšetrovatelia preukázali, že pravdivou by mala byť výpoveď Jaroslava K., ktorý tvrdí, že v dome Valka strieľal Jozef R.
Muži po predchádzajúcej vzájomnej dohode preskočili 8. novembra 2010 plot okolo právnikovej vily a aplikovali cez rám okna neznámu chemickú látku, ktorá mala Valka prinútiť po príchode domov vyvetrať. To sa stalo, Valko otvoril oboje dvere na terasu.
“Vtedy obidvaja obvinení vyštartovali a vbehli do obývačky, kde došlo k fyzickému útoku na poškodeného Ernesta Valka, ktorý sa aktívne bránil. Počas tohto fyzického kontaktu jeden z obvinených – 43 ročný Jozef R., použil strelnú zbraň, ktorú mal v nelegálnej držbe a usmrtil Ernesta Valka jednou strelnou ranou do oblasti hrudníka,” opísal šéf protizločineckej jednotky.
Obaja muži po prehľadaní kufríka z miesta činu ušli do Pezinka. Vražednú zbraň rozobrali na tri časti a hodili do vodnej nádrže Kotliny pri Pezinku. Policajtom sa ju podarilo nájsť vlani. Zbraň Ernesta Valka skončila na dne vodnej nádrže Kučišdorf, nájdená bola ešte v roku 2014.
 
Vtedajší minister Lipšic na mieste činu, no prokurátor Čižnár nie
Na začiatku vyšetrovania sa objavilo niekoľko nejasností. Denník Pravda upozornil, že neštandardným postupom polície už na začiatku vyšetrovania, bolo aj to, keď na miesto vraždy nebol privolaný prokurátor. Prokuratúra sa mala o vražde advokáta dozvedieť až tri hodiny po tom, čo prvú informáciu zverejnili médiá.
Na miesto činu prišli vyšetrovatelia, vedenie polície aj vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic už o dvadsať minút. Prokurátora, ktorý mal službu, však na miesto činu nezavolali. “Nechce sa mi veriť, že by bratislavský krajský prokurátor Jaroslav Čižnár nechcel byť o takýchto veciach informovaný. Je to odborník. Prokurátor by mal vedieť, čo sa deje, hlavne či sú zadržané osoby, a čas obmedzenia osobnej slobody,“ komentoval zdroj Pravdy, ktorý požiadal redakciu o utajenie totožnosti.
Podľa bývalého šéfa policajných vyšetrovateľov Jaroslava Ivora sa k závažným prípadom na miesto činu prokurátor volá. “V zmysle Trestného poriadku totiž prokurátor zodpovedá za priebeh predsúdneho konania a najmä pri takýchto závažných veciach je štandardné, že sa zúčastňuje na prvotných a neodkladných úkonoch pri obhliadke miesta činu,“ uviedol.
V októbri 2017 Daniel Lipšic (už ako exminister) oznámil, že chce zastupovať kľúčového svedka a spolupáchateľa vraždy a lúpežného prepadnutia Ernesta Valka. Lipšic sa ho rozhodol zastupovať po konzultácii a so súhlasom najbližšej Valkovej rodiny. “Urobil som tak preto, lebo vražda Ernesta Valka takto môže byť vyšetrená a jeho vrah odsúdený,” uviedol Lipšic (viac v článku).
“Ak Lipsič povedal, že bude advokátom svedka vraždy Valka, tak treba povedať, že svedok v trestnom konaní nemôže mať advokáta. Tak buď je Lipšic hlupák, alebo to robí spolu s médiami zámerne, aby sa zviditeľnil pred tými čo právu nerozumejú. Alebo tiež nie je vylúčené, že Lipšic je agentom polície. Lipšic má zastupovať jedného z dvoch akože lúpežníkov…,” upozornil v októbri 2017 sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin.
“Lipšic nie len že nemôže zastupovať svedka, ale ani celkovo v tejto veci zastupovať nemôže, lebo ako minister bol na obhliadke miesta činu, keď sa stala vražda, čo bolo v rozpore so všetkými zákonmi, za čo mal byť vtedy odvolaný, lebo minister nesmie vstupovať do trestného konania. Tam mali byť len vyšetrovatelia, prokurátor a technici mali spisovať. Lipšič sa tým pádom diskvalifikoval na akúkoľvek pozíciu v trestnom konaní. Či už budúceho vyšetrovateľa, prokurátora, ale aj ako obhajcu. On môže maximálne vystupovať ako svedok,” dodal Harabin.
 
 
 
Príspevok Polícia objasnila lúpež: je rovnaká ako tá u Ernesta Valka, odohrala sa zároveň v blízkosti jeho domu zobrazený najskôr Hlavné správy.