Bratislava 22. januára 2018 (HSP/Foto: TASR – Pavol Ďurčo)

Polícia chce prísnejšie zakročiť voči priestupkom mladých vodičov a v pripravovanej novele zákona, ktorá už finišuje, navrhuje u kamionistov zrušiť úplný zákaz predbiehania, ak ich zdržuje pomalší nákladiak
Ilustračné foto

Portál tvnoviny.sk upozorňuje, že “za posledné roky spôsobili takmer každú piatu smrteľnú nehodu práve mladí vodiči, ktorí majú vodičský preukaz menej ako dva roky”.
Podľa viceprezidenta Policajného zboru SR Ľubomíra Ábela, ak by taký vodič dvakrát po sebe spáchal závažný priestupok, šlo by už nie o pokutu, ale “zadrží sa mu vodičský preukaz a navrhnuté sú aj doškoľovacie postupy v spolupráci s dopravnými psychológmi”.
Dopravný analytik Marián Ürge by voči mladým vodičom zakročil ešte prísnejšie a zakázal by im v prvých rokoch šoférovania viesť vozidlá so silnými motormi. Poukazuje tiež na autoškoly, ktoré im dávajú vodičské preukazy “ako na páse” a pripravení jazdiť pritom nie sú.

Zmeny sa dotknú aj kamionistov
Ďalšia zmena v pripravovanej novele zákona, o ktorej by poslanci mohli rokovať začiatkom leta, sa týka kamionistov. Tí majú momentálne zákaz predbiehať pomalšie idúce nákladiaky na diaľnici, čo im výrazne predlžuje cestu a nestíhajú termíny.
Po novom by sa to malo zmierniť, ako predstavuje Ján Ignaták, riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru: “Snažili sme sa nájsť kompromis a dovolíme im to, ale len v čase od 22.00 do štvrtej v noci, keď ľudia nie sú na diaľnici.” Dopravný analytik by však nočné povolenie predbiehania obmedzil len na zimné mesiace.
O novele zákona by mohli poslanci rokovať začiatkom tohto leta.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.