Bratislava 20. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava II zrušil uznesenie policajného vyšetrovateľa, ktorý odmietol trestné oznámenie poslanca Národnej rady (NR) SR Jozefa Rajtára (SaS) a týka sa prevodov bytov v dome na ulici Na zlatej nohe v Bratislave. Polícia sa tak musí vecou opäť zaoberať.

Na snímke poslanec NR SR Jozef Rajtár (SaS)Na snímke poslanec NR SR Jozef Rajtár (SaS)

Uznesenie vyšetrovateľa Policajného zboru (PZ) považuje prokurátor za predčasné a prikázal mu, aby vo veci opäť konal a rozhodol. Predmetné uznesenie prokurátora zverejnil na svojej internetovej stránke portál aktuality.sk.

Vyplýva z neho, že Jozef Rajtár podal v júli tohto roka trestné oznámenie na Generálnej prokuratúre (GP) SR v súvislosti s bytovkou na ulici na Zlatej nohe v Bratislave. Podľa poslanca dva byty v bytovke boli prevádzané medzi viacerými subjektmi, najmä právnickými osobami. Poukázal na neobvyklosť prevodov, keď deväť z nich bolo realizovaných v relatívne krátkom časovom období. Rajtár vyjadril podozrenie, že tak mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu, najmä v súvislosti DPH. Oznamovateľ upozornil, že sporné prevody bytov boli realizované medzi personálne prepojenými spoločnosťami.

V októbri tohto roka vyšetrovateľ PZ trestné oznámenie odmietol, nakoľko podľa neho okrem iného nebol dôvod na začatie trestného stíhania vo veci. Splnomocnenec Rajtára však podal voči uzneseniu vyšetrovateľa sťažnosť a prokurátor jej vyhovel. Polícia sa tak musí prípadom opäť zaoberať.

„V danom konkrétnom prípade však nemožno prehliadnuť početnosť prevodov vlastníckeho práva k bytu číslo 44 nachádzajúcom sa v bytovom dome na ulici Na zlatej nohe 4/A v Bratislave, ktoré mali byť realizované v období od polovice roka 2008 do februára 2011. Za neštandardné možno považovať aj to, že niektoré osoby pôsobiace v dotknutých spoločnostiach vystupujú v pozícii predávajúceho a následne pri ďalších prevodoch aj v pozícii kupujúceho,“ uviedol okrem iného prokurátor v odôvodnení svojho rozhodnutia. Ďalej poukázal na skutočnosť, že sporné byty mali byť vo väčšine prípadov prevádzané spoločne, čo iba umocňuje podozrenie z protiprávneho konania.

Podľa Rajtára a medializovaných informácií, v bytovke býva aj prokurátor, ktorý dozoroval prípad Rajtárovho asistenta Filipa R., ktorý sa mal pozrieť na bankové účty ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a exministra za Smer-SD Jána Počiatka.

„Je vidieť, že nie všetky zložky spravodlivosti sú skorumpované a v systéme sú aj ľudia, ktorí robia veci podľa zákona. Sú nádejou do budúcnosti, že spravodlivosť na Slovensku nie je mŕtva,“ reagoval Rajtár na rozhodnutie prokurátora.