Na Silvestra rozostavia na madridskom námestí Puerta del Sol nákladné vozidlá a ochranné stĺpiky, uviedla dnes prefektka Concepción Dancausová. S podobnými opatreniami sa ráta aj počas tradičného silvestrovského behu a prehliadky v predvečer sviatku Troch kráľov.

V Madride tieto akcie každoročne vylákajú do ulíc desaťtisíce občanov. Tentoraz bude medzi nimi podľa prefektkiných slov aj podstatne viac policajtov ako v ostatných rokoch, a to napriek tomu, že v španielskej metropole nemajú vedomosť o konkrétnej teroristickej hrozbe. Zodpovední chcú totiž urobiť maximum preto, aby znemožnili čosi podobné, ako sa v lete tohto roku udialo už v juhofrancúzskom meste Nice alebo nedávno v Berlíne.

Predstavitelia rezortu vnútra v Madride si uvedomujú, že nemôžu občanom prisľúbiť absolútnu bezpečnosť, avšak ubezpečili, že príslušné zložky robia všetko pre ich ochranu. Od júna 2015 platí v Španielsku druhý najvyšší stupeň protiteroristickej pohotovosti. Mimoriadne bezpečnostné opatrenia platia napríklad na letiskách a železničných staniciach, ale aj v jadrových zariadeniach či zastupiteľských úradoch. Od leta 2015 zadržali v Španielsku 174 džihádistov.