Bratislava 14. júla 2018 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
 
Na Slovensku platí nulová tolerancia alkoholu. Polícia však posudzuje individuálne prípady, v ktorých je nameraná hodnota 0,3 promile a menej. Polícia vo videu zverejnenom na sociálnej sieti vyskúšala niekoľko obľúbených potravín a výrobkov, pri ktorých hrozí isté minimálne  množstvo alkoholu v dychu. Môžete teda nafúkať po použití ústnej vody, vypití nealkoholického piva či zjedení kompótu?

Ilustračné foto

Podľa nášho zákona o premávke na pozemných komunikáciách vodič nesmie počas jazdy požiť alkoholický nápoj ani inú návykovú látku a viesť vozidlo bezprostredne po ich požití, respektíve v čase, keď by ešte mohol byť pod ich vplyvom. Na Slovensku zákon nepovoľuje žiadne množstvo alkoholu v dychu alebo krvi vodiča, ale na základe metrologických pravidiel polícia akceptuje hodnoty do 0,3 promile.
Hranica, od ktorej možno vyvodiť zodpovednosť za priestupok, je 0,31 promile alebo 0,15 mg/l. To znamená, že ak sa na displeji alkoholtesteru Dräger objaví hodnota 0,14, polícia to bude akceptovať. Po nafúkaní 0,15 už ide o závažný dopravný priestupok, s ktorým sa spája zadržanie vodičského preukazu a pokuta. Hranica, po ktorej možno vyvodiť zodpovednosť za trestný čin, je 1,00 promile alebo 0,48 mg/l.
Polícia tiež upozorňuje, že pri dopravnej kontrole má vodič právo požiadať strážcov zákona o opakovaný test po 15 minútach práve v dôsledku možného minimálneho zostatkového alkoholu po konzumácii niektorých potravín.
Určité malé hodnoty policajti z Prezídia PZ namerali len krátko po požití ústnej vody a nealkoholického piva. Po 15 minútach však aj u týchto výrobkov namerali nulu. Ostatné potraviny ako kompóty, zákvasy, sladké čokoládové tyčinky nezanechali žiadne alkoholové stopy ani krátko po meraní.
 

 
Príspevok Policajti zmerali, koľko alkoholu v dychu zostane po ústnej vode, čokoláde či kvapkách zobrazený najskôr Hlavné správy.