Bratislava 21. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Polícia na sociálnej sieti zverejnila video pri príležitosti uplynutia jedného roka od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ponúka v ňom svoj pohľad na vyšetrovanie prípadu, pričom zdôrazňuje nadmerný nátlak verejnosti a médií na vyšetrovateľov.

Na snímke Ján Kuciak a Martina Kušnírová

Dvojnásobná vražda vo Veľkej Mači z 21. februára 2018 sa podľa polície navždy zapísala čiernymi písmenami do histórie slovenskej kriminalistiky.
“Tento ohavný čin pobúril celé Slovensko. V nasledujúcich týždňoch nastali zásadné politické zmeny, ktoré sa dotkli aj vedenia Policajného zboru. Napriek tomu nedôvera verejnosti k vyšetrovaniu pretrváva,” uvádza vo videu polícia. “Nikto neveril, že sa vražda niekedy vyšetrí,” dodáva.
Vyšetrovatelia hovoria o značnom tlaku verejnosti. Tú k protestom v uliciach vyzývali organizovali mladí ľudia z hnutia Za slušné Slovensko: “Majú právo, vyjsť vonku, vyjadriť svoj názor, to je v poriadku. Ale bol to tak veľmi intenzívny tlak, ktorý na nás vplýval negatívne, pretože každým dňom v televízii či v rádiách, kdekoľvek sme sa pozreli, počuli sme ten hlas verejnosti, napriek tomu, že nemali dôkazy na to, že nepracujeme”, hovorí v príspevku Jana Maškarová, prvá viceprezidentka PZ.
Uviedla, že polícia pracovala deň a noc. “Získavali sme informácie, komunikovali sme so zahraničím. Policajti sa tak zmobilizovali, že robili bez prestávky, pomaly bez nároku na plat, len aby dokázali, občanom tejto republiky, novinárom a zahraničiu, len aby dokázali, že polícia dokáže takúto trestnú činnosť objasniť.”
Polícia potom vo video pripomenula, že 27. septembra 2018 došlo k zásahu proti sprostredkovateľom úkladnej vraždy, ktorí boli následne obvinení.
Štefan Hamran, veliteľ elitného Lynx Commando, ktoré finálny zásah realizovalo, dodal, že išlo o jednu z ich náročnejších akcií. “Príprava bola dôkladná a do detailov. Osoby boli zadržané v stave, kedy nemohli klásť odpor. nemohli sme to podceniť, lebo sme vedeli, že osoba má minulosť v ozbrojených zložkách a absolvovala špeciálny výcvik.”
Prezident PZ Milan Lučanský vo videu vyjadril poďakovanie celému tímu, ktorý sa podieľa na vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. “Budeme robiť všetko preto, aby sme za mreže dostali nie len vykonávateľov, ale hlavne tých objednávateľov.”
 
 

 
 
Príspevok Policajné video k výročiu Kuciakovej vraždy s ťažkým srdcom na “slušné Slovensko”: Tlak bol tak intenzívny, že na nás vplýval negatívne. Obviňovali nás, že nepracujeme, my sme však pracovali deň a noc zobrazený najskôr Hlavné správy.