Bratislava 21. augusta 2018 (HSP/Foto:Facebook)
 
Podľa poslanca Národnej rady Martina Poliačika, ktorý je členom mimoparlamentného liberálneho Progresívneho Slovenska (PS) boli udalosti spred 50 rokov krádežou jednej celej generácie. Poliačik vo svojom príspevku na sociálnej sieti reagoval na komentár Richarda Sulíka z SaS, ktorý v pondelok uviedol, že aj zo strany USA a EÚ dnes čelíme rôznym hrozbám

Na snímke Martin Poliačik

“50 rokov. Ukradli nám šancu na kus vlastnej histórie. Celú jednu generáciu. Násilne obsadili spoločný štát. Vraždili, kradli, znásilňovali,” napísal k výročiu vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa poslanec Poliačik.
Následne venoval pár slov svojmu bývalému straníckemu kolegovi z SaS Richardovi Sulíkovi: “Prirovnávať sovietsku okupáciu k akýmsi hrozbám zo strany EÚ tak, ako to predviedol Richard Sulík, je vrcholom geopolitickej a historickej dezorientácie. Slovensko dnes potrebuje presný opak. Politikov, štátnikov a občanov, ktorí svet spred päťdesiatich rokov a ten dnešný dokážu čítať v kontexte. Ktorí, ak začnú hovoriť o najlepších záujmoch vlastnej krajiny, neodčlenia ich od záujmov širšieho celku, vďaka ktorému táto krajina prežíva svoje najúspešnejšie obdobie,” pokračoval.

Poliačik zdôrazňuje, že sme súčasťou Európy a jej najlepšie záujmy sú aj našimi. “Neexistuje dnes pre nás lepšia cesta k prosperite a mieru ako práca na posilňovaní európskeho projektu.”
“Na rozdiel od okupačných vojsk Varšavskej zmluvy, Úniu sme k sebe pozvali jediným platným referendom v slovenskej histórii. Putinovské Rusko stále našu krajinu považuje za svoju. Ozvena Brežnevovho kriku na Dubčeka “Nikdy sa vás nevzdáme” dnes brní v propagande šírenej na internete aj v motoroch motoriek Nočných vlkov.”
Poliačik ďalej uviedol, že “Ficova perepuť nám krajinu uniesla. Treba urobiť všetko pre to, aby sme ju z jej rúk dostali späť. No keď už ju zas budeme mať, treba tiež myslieť na to, kam patrí. Lebo ak sa uzavrieme do seba a okrem vlastných záujmov nebudeme chcieť vidieť nič, prudko klesne aj ochota našich partnerov z medzinárodného spoločenstva sa za nás postaviť.  Ak sa udalosti spred 50 rokov nemajú opakovať, musíme mať silu a pozíciu o svojom osude rozhodovať sami. A to inak, ako s podporou demokratického sveta, nejde,” uzavrel.

 

 
Sulík k okupácií a súčasným hrozbám
Richard Sulík v pondelok publikoval svoj blog na portáli Hospodárskych novín a uviedol v ňom, že v súčasnosti by sme sa nemali bratríčkovať s Ruskom, “lebo zrazu zistíme, že o mnohých veciach, ktoré sa týkajú len nás, už nerozhodujeme my, ale niekto iný. Že v podstate len slúžime niekomu na realizovanie jeho záujmov.”
Zároveň ale dodal, že sa to týka aj EÚ či USA. “V slovenskej politike sa pohybuje dosť zbabelcov, ktorí nemajú tú silu povedať NIE, ktorí sa neodvážia skutočne hájiť záujmy Slovenska. V prvom rade Slovenska. Tí to potom skrývajú za takzvanú geopolitiku. „Lebo geopolitika“, s týmto argumentom som sa často stretol, keď neboli žiadne iné argumenty.”
Sulík uviedol, že plne chápe výhody členstva v EÚ, preto hovorí, že to je kľúčový záujem Slovenska. “Ale aj ako člen EÚ môžeme a musíme v prvom rade hľadieť na záujmy občanov našej krajiny”.
“Neexistoval a neexistuje žiaden racionálny argument pre vystavovanie neodvolateľných a bezpodmienečných záruk pre Grécko, ktoré sa dňom vystavenia stávajú súčasťou nášho verejného dlhu, rovnako ako neexistuje žiaden racionálny argument pre masové prijímanie migrantov.”
Tvrdí však, že existuje mnoho dôvodov v prvom rade hľadieť na záujmy našej krajiny. “Lebo zdieľame jedno presne vymedzené územie so spoločnými daňami, s jednotnými zákonmi a jedným jazykom.”
 
Príspevok Poliačik: “Na rozdiel od okupačných vojsk Varšavskej zmluvy, EÚ sme k sebe pozvali platným referendom” zobrazený najskôr Hlavné správy.