Varšava 20. marca 2019 (HSP/Foto:Pixabay)
 
V Poľsku ešte nestihol poriadne utíchnuť škandál okolo výrokov izraelského premiéra Benjamina Netanjahua o podiele Poliakov na vyvražďovaní Židov za druhej svetovej vojny, kvôli čomu rozhorčený poľský premiér Mateusz Morawiecki vo februári zrušil svoju účasť na summite Vyšehradskej štvorky (Poľsko, Česko, Slovensko, Maďarsko) a Izraela v Jeruzaleme. Najnovšia aféra pravicového týždenníka „Tylko Polska“ („Len Poľsko“) vrhla ešte väčší tieň na poľsko-izraelské vzťahy a vážne pošramotila reputáciu Varšavy v židovských kruhoch. Informáciu priniesla tlačová agentúra Reuters

Ilustračné foto

Časopis „Tylko Polska“, ktorý vydáva krajne pravicový politik a známy disko-spevák Leszek Bubel, na svojej titulnej strane zverejnil článok s názvom „Jak rozpoznać Żyda“. Obsahom článku je neformálny návod, ako rozoznať Židov podľa ich „mien, vlastností, antropologických a charakterových rysov, výzoru, tváre, správania, metód práce a snahy šíriť dezinformácie”. Židovským ženám podľa autora článku “chýba krehkosť, skromnosť a pocit hanby, ktoré sú vlastné poľským ženám”. “Pretože im patrí celý svet … predpokladá sa, že sú v každej krajine, prevezmú moc nad národmi a povedú k vytvoreniu jedného celosvetového židovského štátu,” citovala agentúra Reuters z článku. “Ako ich poraziť? Toto nemôže pokračovať!” končí sa článok.
Pozoruhodné je, že vydanie časopisu „Tylko Polska“ aj s inkriminovaným antisemitským článkom sa objavilo dokonca v kiosku poľského parlamentu, kvôli čomu poslanec Kaminski zažaloval jeho vydavateľa za podnecovanie rasovej a náboženskej nenávisti. Šéf tlačového úradu poľského parlamentu Andrzej Grzegrzolka zároveň potvrdil, že parlament už zrušil odber tejto tlačoviny. Židovské skupiny v Poľsku aj v zahraničí však tieto opatrenia nepovažujú za dostatočné a žiadajú tvrdšie opatrenia voči týždenníku. Veľmi znepokojená je aj šéfka Amerického židovského výboru (AJC) v strednej Európe Agnieszka Markiewiczová, ktorá Varšave vytkla nedostatočné odsúdenie celého incidentu zo strany kľúčových poľských politikov.
Vo Varšave medzitým stále rezonuje vyjadrenie šéfa izraelskej diplomacie Jisraela Kaca, ktorý vo februári vyhlásil, že Poliaci “nasali antisemitizmus z mlieka svojich matiek”. Poľskú vládu toto vyjadrenie izraelského politika veľmi rozrušilo, keďže podľa Varšavy je v rozpore so stanoviskom historikov a dobovými svedectvami o tom, že Poliaci na utrpení Židov neniesli takmer žiadnu vinu.
Gabriel Gačko
 
Príspevok Poliaci si zavarili, noviny “Tylko Polska” zverejnili návod na identifikáciu Židov zobrazený najskôr Hlavné správy.