Varšava 1. marca 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Anjum Naveed)
 
Poľsko do roku 2026 vynaloží 185 miliárd (takmer 43 miliárd eur)zlotých za modernizáciu armády, hlavne na nákup bojových lietadiel, vrtuľníkov a ponoriek. Vo štvrtok to oznámil poľský minister obrany Mariusz Błaszczak. Informuje portál Echo24.cz

Ilustračné foto: Na snímke americká stíhačka F-16

“Je to cesta vpred, východiskový bod pre rozvoj,” vyhlásil. Nové zbrane majú posilniť hlavne východné krídlo Severoatlantickej aliancie, ktoré sa obáva Ruska najmä od pričlenenia ukrajinského polostrova Krym na jar 2014.
185 miliárd zlotých by malo byť podľa modernizačného plánu použitých na nákup 32 viacúčelových stíhačiek piatej generácie, na protivzdušnú obranu, bojové vrtuľníky, prieskum, námorné lode a ponorky, delostrelectvo a na nové bojové vozidlo pechoty, poznamenala televízia TVN 24 a pripomenula, že pôvodný plán počítal so sumou 140 miliárd.
Nové lietadlá majú nahradiť vyslúžilé lietadlá Su-22 a MiG-29 sovietskej konštrukcie.
Nové lietadlá by mali predčiť aj nedávno zhotovené stíhačky F-16 americkej výroby. “Chceme kúpiť 32 lietadiel piatej generácie,” vyhlásil Błaszczak.
Protivzdušnú obranu majú posilniť americké rakety Patriot, delostrelectvo americké raketomety HIMARS.
Tri miliardy zlotých (približne 700 tisíc eur) sú podľa ministra určené na nákup moderného šifrovacieho zariadenia pre jednotky kybernetickej obrany.
Błaszczak pripustil, že obzvlášť delikátny je problém s odkladnou modernizáciou námorníctva.
 
Príspevok Poliaci míňajú na modernizáciu armády, financie občanov poputujú do USA zobrazený najskôr Hlavné správy.