Liptovský Mikuláš 15. februára 2018 (HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

Niekoľkoročné úsilie mikulášskej radnice v budovaní cyklotrás prináša pre cyklistov prvé ovocie. Vyše dvoch rokov totiž mesto Liptovský Mikuláš vysporiadavalo pozemky, po ktorých bude viesť vnútromestská cyklotrasa a dnes sa už vedenie radnice môže pochváliť aj prvým úspechom. Na mestský úrad prišla dobrá správa, že mesto získalo vyše pol milióna eur (502 tisíc) na realizáciu prvej etapy projektu Mikulášskej cyklotrasy. Potvrdil to liptovskomikulášsky primátor Ján Blcháč.
Ilustračné foto

V meste v prvej etape výstavby pribudne 2,2 kilometra cyklochodníkov a cyklokoridorov. „Začína sa v parku oproti železničnej stanici, pokračuje Hodžovou, Kukučínovou, cez Rohonciho záhradu, Pišútovu, Námestie osloboditeľov a skončí na križovatke na Rachmaninovom námestí,“ priblížil šéf radnice a pripomenul, že cyklotrasa bude viesť vnútrom mesta, preto bude praktická napríklad pre ľudí, ktorí chcú chodiť na bicykli aj do zamestnania.
V priestore pri železničnej stanici v rámci projektu vybudujú aj dvojpodlažné uzamykateľné cykoboxy. Umožnia bezpečne odstaviť bicykel, odložiť prilbu a ďalej pokračovať iným spôsobom verejnej dopravy. Bude tam situované aj posedenie a servisný modul na dofúkanie pneumatík. Jednopodlažné cykloboxy inštalujú aj v Rohonciho záhrade a pribudne tiež cyklostojan pre 30 bicyklov na Námestí osloboditeľov. Cyklotrasu budú na vozovke vyznačovať piktogramy a na vhodných miestach aj smerovníkmi s atraktívnymi cieľmi v meste.
Realizácia sa môže začať po ukončení procesu verejného obstarávania a jeho kontrole, čo bude v tomto roku. „Základným cieľom projektu je zvýšenie atraktivity a prepravnej kapacity nemotorovej dopravy na celkovom počte prepravených osôb v meste. Vnútromestská cyklotrasa je zárodok systému, na ktorý nadviažu lokálne cyklotrasy k jednotlivým atraktivitám mesta a cyklotrasy do okolia Mikuláša. Súčasťou cyklotrasy sú pešia a parkové zóny v bezbariérovom prevedení s farebným a povrchovým odlíšením pre potreby slabozrakých,“ poznamenala Jana Kormaníková z mestského úradu.
Mesto už podalo žiadosti aj na ďalšie tri etapy cyklotrasy. Podané žiadosti o nenávratné financie ešte neboli vyhodnotené. Celková dĺžka vnútromestskej cyklotrasy predstavuje bezmála štyri kilometre. Trasa bude pripojená na existujúci cyklochodník na Alexyho a na Štefánikovej. Na cyklochodník po nábreží Váhu získala samospráva financie z eurofondov v predošlých rokoch.
Redakciu informovala Mgr. Viktória Čapčíková, hovorkyňa Mestského úradu mesta Liptovský Mikuláš

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.