Snahy o zostavenie novej vlády tak zlyhali už po tretí raz, a krajina je teda čoraz bližšie predčasným parlamentným voľbám. Tie by boli v poradí už tretími za uplynulé štyri roky. „Naše ciele zjavne nemôžeme dosiahnuť s takýmto parlamentom,“ uviedol dnes Najden Selenogorski z RB. 

Reformistický blok poveril zostavením vlády prezident Rosen Plevneliev po tom, ako dal takýto mandát najprv strane GERB a následne opozičnej Bulharskej socialistickej strane (BSP), ktoré sa však zasadzovali za vypísanie predčasných volieb.

Premiér Bojko Borisov podal v novembri demisiu a rozpustil tak svoj stredopravý kabinet. Odstúpiť z úradu sa rozhodol po tom, ako v druhom kole prezidentských volieb konanom 13. novembra porazil kandidátku GERB Cecku Cačevovú generál v zálohe Rumen Radev, ktorý kandidoval ako nezávislý s podporou socialistov (BSP). Prezidentské voľby totiž podľa Borisova jasne naznačili, že spoločnosť si želá zmenu. 

Bulharská ústava zakazuje súčasnému prezidentovi Rosenovi Plevnelievovi, ktorého mandát vyprší 22. januára, aby rozpustil parlament, keďže je vo funkcii už len posledné tri mesiace. Rozpustiť zákonodarný zbor môže až jeho nástupca, ktorý musí do 60 dní vypísať predčasné parlamentné voľby. BSP sa teraz zasadzuje za to, aby sa predčasné voľby konali 26. marca, čo je najskorší možný termín, v ktorom ich Radev môže vypísať. 

Borisovovej koaličnej vláde, ktorá bola v polovici svojho štvorročného mandátu, sa po mesiacoch protikorupčných protestov podarilo obnoviť v Bulharsku politickú stabilitu. Pre pomalé tempo reforiem, zameraných na eliminovanie korupcie a chudoby a zmenu justičného systému, však stratila podporu verejnosti.