Ukrajina 4. septembra 2017 (HSP/sputnik/Foto: TASR/AP-Leo Correa)

Ukrajina sa v posledných rokoch stala jedným z lídrov na postsovietskom území v ochorení na AIDS, žltačku a tuberkulózu. Odborníci nevylučujú, že môže ísť o zámerné experimenty. Ale môže sa ukázať, že to nie je vôbec tak – píše komentátor Vladimir Filippov
Ilustračná snímka

Ukrajina sa mení na vojenské biolaboratórium Pentagonu. Podľa hackerskej skupiny CyberBerkut sa od roku 2009 za americké peniaze vytvorilo 15 objektov. Sú to najmä tri laboratóriá v Kyjeve a Ľvove, rovnako ako v Odese, Vinnycje, Tarnopoli, Užhorode, Charkove a Chersone, neďaleko od Krymu a Luhanskej oblasti.
Spolu s tým je na Ukrajine v posledných troch rokoch pozorované čoraz častejšie vypuknutie zriedkavých chorôb. Ukrajina je tiež jedným z lídrov z postsovietskych krajín v ochorení na AIDS, žltačku a tuberkulózu.
Odborníci nevylučujú, že môže ísť o cielené organizované experimenty, že sa americkí vojaci v praxi učia účinnosti nových modifikácií bakteriologických zbraní. Okrem Ukrajiny pracujú laboratóriá Pentagonu v Gruzínsku, Arménsku, Azerbajdžane, Kazachstane a v Moldavsku.
CyberBerkut tvrdí, že do objektov majú zakázaný prístup nielen miestne vlády, ale aj medzinárodní inšpektori. Aj keď sú tieto laboratóriá oficiálne vedené pod záštitou ukrajinského ministerstva zdravotníctva, v skutočnosti je všetka práca organizovaná Pentagonom.
Tieto laboratóriá nie sú len experimentálnym územím, o ktorom Ukrajinci takmer nič nevedia (ale veď aj oni sa môžu stať účastníkmi pokusov Pentagonu!), ale je v tom aj časť tieňového boja s Ruskom. A Ukrajina je jednoducho len rukojemníkom tejto geopolitickej hry. A čo môže robiť s takými šéfmi? A páni sa práve bijú …
Mimochodom, Odesa má najvyššie percento ochorenia tuberkulózy na Ukrajine. V minulom roku bolo zaregistrovaných 110 prípadov na 100 tisíc ľudí. A to sú len tí zaregistrovaní. A toto číslo rýchlo rastie! Tuberkulóza je samozrejme v mnohom chorobou sociálnou. Vyvolaná je tiež chudobou, nestabilitou a migráciou. A pokiaľ ide o bezvízový režim s Európou, je to teraz aj hrozba pre Európu. A to je veľmi nebezpečné.
Ale predpokladá sa, že za epidémie tuberkulózy na Ukrajine nie sú z väčšej časti vinné laboratóriá Pentagonu, ale rozpad systému zdravotníctva, ktorý nastal súčasne s rozpadom ZSSR. Ukázalo sa, že dôsledky sú mimoriadne tragické. V rade postsovietskych republík bolo za posledné roky zaregistrované prepuknutie cholery a dokonca moru, teda chorôb, ktoré sa v sovietskej dobe považovali za úplne porazené.
Periodicky prepukajú v krajine epidémie vtáčej chrípky, botulizmu, cholery, osýpok a detskej obrny. V minulom roku vypukla v Izmajle dovtedy neznáma črevná infekcia. Zatiaľ čo lekári hádali, čo je to za chorobu, stovky ľudí sa ocitli na nemocničnej posteli. Vláda sa však nepokúša zaznamenávať tieto skutočnosti. A správne! Načo zbytočne panikáriť?
Avšak ešte raz vysvetlím: aj keby napomáhali americké laboratóriá zhoršovaniu epidemiologickej situácie na Ukrajine, tak určite nie sú vinné laboratóriá Pentagonu za mnohé nešťastia a epidémie, ale vinný je rozpad zdravotníckeho systému. Ale tým, ktorí kvôli tomu ochoreli, preto lepšie nebude.
Vladimir Filippov