Pokus o zvrhnutie Donalda J. Trumpa! Úplne vážne. Sú tu konkrétne informácie

Ani po štrnástich dňoch od vyhlásenia volieb niektorí priaznivci a členovia Demokratickej strany neprijali víťazstvo Donalda Trumpa. Podľa informácií, ktoré sa šíria médiami, hodlajú tlačiť na republikánskych členov zboru voliteľov, aby Trumpovi nedali svoj hlas.

Americkí voliči síce už majú prezidentské voľby za sebou, ale podľa pravidiel amerického volebného systému ešte bude hlasovať 19. decembra 538 členov tzv. zbor voliteľov. Jeho členovia sú kongresmani, senátori a ďalej traja volitelia za Washington D.C. Voľba je vnímaná skôr ako formálna, hoci volitelia hlasovať pre víťazného kandidáta nemusia. V histórii prezidentských volieb však využili toto právo len v niekoľkých málo prípadoch.

Napriek tomu odporcovia Donalda Trumpa vkladajú svoje posledné nádeje práve do presviedčania republikánskych voliteľov, aby pre víťaza prezidentských volieb nehlasovali. Jedným z nich je demokratický voliteľ z Colorada a bývalý mariňák Michael Baca. Otvorene pripúšťa, že sa snažia tlačiť na republikánskych voliteľov, aby zmenili svoje rozhodnutie. "Som bývalý člen amerického námorníctva, kde sú základnými hodnotami česť, odvaha a odhodlanie. To Trumpovi chýba, "argumentuje Baca podľa servera politici s tým, že zbor voliteľov by si zaslúžil v budúcnosti isté zmeny.

Konkrétne Baca zvažuje podporu niekdajšieho neúspešného prezidentského kandidáta Mitta Romneyho alebo Johna Kasicha, ktorý sa uchádzal o republikánsku prezidentskú nomináciu v tohtoročných primárkach. Tlak na svoju osobu priznáva hneď niekoľko republikánskych voliteľov. "Stále ma niekto obťažuje. Začalo to asi pred týždňom a teraz je to skutočne hardcore, "cituje britský denník Express výpoveď arizonského voliteľa Roberta Grahama.

Podobné skúsenosti má aj jeho arizonská kolegyňa Saron Geise, ktorá podľa svojich slov dostala v posledných dňoch množstvo telefonátov, v ktorých na ňu bol vyvíjaný nátlak, aby nehlasovala pre Trumpa. Ako uvádza, radšej už prestala dvíhať telefón. Ako však uvádza Express, Trump sa o svoje víťazstvo nemusí príliš obávať. "Svoje rozhodnutie by muselo zmeniť hneď 37 republikánskych voliteľov, čo sa nejaví ako príliš pravdepodobné."

Naposledy sa niečo také stalo pred dvanástimi rokmi, keď sa jeden z demokratických voliteľov zo štátu Minnesota rozhodol nehlasovať pre Johna Kerryho, ale dal radšej hlas jeho uvažovanému viceprezidentovi Johu Edwardsovi. Hoci systém voliteľov nikto doteraz príliš nespochybňoval, po víťazstve Donalda Trumpa sa všetko zmenilo a mnohí priaznivci demokratov ho naraz považujú za zastaraný a nefunkčný.

Dokonca kvôli tomu vznikla petícia za zrušenie systému voliteľov, ktorú podpísali asi tri milióny Američanov. Popri tom sa v uliciach mnohých amerických miest začali konať demonštrácie, ktoré údajne organizuje a financuje americký miliardár maďarského pôvodu a donátor demokratov George Soros. Minulý týždeň bol Soros tiež prítomný stretnutia Demokratickej aliancie, ktorá združuje mocných finančníkov podporujúcich rôzne ľavicové nátlakové subjekty. Možno práve tam vznikol nápad pokúsiť sa vyvíjať nátlak na republikánskych voliteľov.

V každom prípade pokusy demokratických voliteľov zvrátiť výsledok prezidentských volieb nemajú príliš veľkú nádej na úspech. Podľa britského konzervatívneho denníka Telegraph tým demokrati chcú dosiahnuť aspon reformy zboru voliteľov, poťažmo delegitimizovat Donalda Trumpa v jeho prezidentskej funkcii.

zdroj: parlamentnilisty.cz

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)