Bogota 29. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ricardo Moraes)
 
Zvolenie práve Jaira Bolsonara za brazílskeho prezidenta nevie prehrýzť organizácia Amnesty International, a dokonca hovorí o oslabení ochrany ľudských práv v tejto latinskoamerickej krajine. Bolsonaro sa totiž prehlásil za zástancu ochrany života a chce Brazílii prinavrátiť bezpečnosť, reformy a rovnosť pred zákonom.

Na snímke Jair Bolsonaro pózuje so svojou manželkou Michelle

“Zvolený prezident viedol kampaň s agendou otvorene namierenou proti ľudským právam a často sa diskriminačne vyjadroval o rôznych spoločenských skupinách,” uviedla v pondelok riaditeľka AI pre Ameriku Erika Guevarová-Rosasová, ktorú citovala agentúra DPA.
Bolsonaro totiž desať dní pred druhým kolom volieb “deklaráciu za presadzovanie katolíckych hodnôt do spoločnosti”, ako informuje portál Svetlo Sveta. Je v nej obsiahnutý záväzok bojovať za právo života vo všetkých fázach, bojovať za odstránenie akéhokoľvek zákona alebo nariadenia, ktoré umožňuje vykonávanie potratov, eutanázie, klonovania embryí a výskumu na nich. Zároveň sa zaväzuje chrániť rodinu tak, ako ju definuje učenie Katolíckej cirkvi. Bolsonaro taktiež vyhlásil boj “proti gender ideológii.” Dôstojnosť človeka sa zaväzuje chrániť bojom proti vykorisťovaniu, bojom proti drogovým kartelom a prostitúcii. Tento záväzok potvrdil aj 17. 10. na verejnej audiencii u arcibiskupom Rio de Janeiro, kardinálom Tempestom.
“Jeho zvolenie za brazílskeho prezidenta by mohlo predstavovať obrovské riziko pre domorodé obyvateľstvo… tradičné vidiecke spoločenstvá, ľudí z LGBTI komunity, černochov, ženy, aktivistov, organizácie občianskej spoločnosti, ak sa jeho rétorika zmení i na verejnú politiku,” dodala.
Brazília má podľa AI najvyššiu mieru zabití ľudskoprávnych aktivistov na svete. Desiatky z nich tam ročne prídu o život pri tom, ako obhajujú práva, ktoré by mal podľa AI garantovať samotný štát. Nevedno, o akých právach hovoria, keď podľa všetkého práve Bolsonaro chce uplatniť ochranu ľudských práv v pravom slova zmysle.
Bolsonaro sa ujme prezidentskej funkcie 1. januára 2019. Deklaráciu o presadzovaní katolíckych hodnôt Bolsonaro zverejnil na sviatok Panny Márie z Aparecida, patrónky Brazílie. Bolsonaro bol veľkým prekvapením prvého kola brazílskych volieb, keď dokázal získať neuveriteľných 46% odovzdaných hlasov. Druhý za ním, Fernando Haddad, získal iba 29%. Bolsonaro získal v nedeľňajšom druhom kole volieb hlavy štátu 55,7 percenta hlasov, jeho vyzývateľovi Fernandovi Haddadovi z ľavicovej Strany pracujúcich (PT) dalo hlasy 44,3 percenta voličov. Práve ľavicový kandidát Haddad mal vo svojom programe záväzok “posilňovať reprodukčné právo žien,” čo je termín označujúcich presadzovanie potratovej politiky. Vyzýva na “posilnenie demokracie v Brazilii tým, že sa zastaví posilňovanie konzervativizmu v Brazílii.”
Zvolenie Bolsonara, ktorý je po oboch rodičoch talianskeho pôvodu, zrejme povedie k radikálnej zmene politiky v Brazílii. Bývalý výsadkár chce totiž uľahčiť prístup k zbraniam, obsadiť kľúčové ministerstvá vojakmi a naznačil aj možné odstúpenie Brazílie od parížskej klimatickej dohody, uviedla agentúra DPA.
Bolsonara, ktorého za jeho odvážne názory prezývajú aj “tropickým Trumpom”, bodol v septembri na predvolebnom zhromaždení útočník nožom do brucha a následne bol niekoľko týždňov v nemocnici. Kampaň viedol aj z nemocničnej postele prostredníctvom sociálnych sietí.
Bolsonaro je známy hanlivými výrokmi na adresu žien, černochov a gejov. Jednej poslankyni raz povedal, že nestojí za to, aby bola znásilnená, pretože je “veľmi škaredá”. Vyjadruje sa tiež nostalgicky o vojenskej diktatúre v Brazílii z rokov 1964-85.
Bolsonaro začínal v politike na radnici Ria de Janeiro v roku 1988, od roku 1991 je poslancom federálneho parlamentu. Vystriedal takmer desať politických strán. Tento rok vstúpil do Sociálno-liberálnej strany (PSL), ktorej je aj predsedom.
 
.
 
 
 
Príspevok Pokrytecká Amnesty International sa po zvolení Bolsonara za prezidenta obáva o ľudské práva v Brazílii. Prezident je asi “príliš” ľudskoprávny, chce chrániť aj nenarodené deti a prinavrátiť rovnosť pred zákonom zobrazený najskôr Hlavné správy.