Washington 26. augusta 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)

Donald Trump sa nevzdáva svojho plánu o „privatizácii“ Grónska. Otvorený bleskový útok na ostrov sa nevydaril, skôr pobúril dánsku vládu a verejnosť a preto sa americký prezident odhodlal na malé postupné kroky. Pre začiatok chce otvoriť americký konzulát v Grónsku. Informovala o tom agentúra Associated Press, ktorej sa podarilo získať kópiu listu, poslaného zo Štátneho departmentu USA do Kongresu. V liste sa uvádza, že konzulát by mal byť otvorený v hlavnom meste ostrova – Nuke

Na snímke americký prezident Donald Trump

„USA sú strategicky zainteresované v rozšírení politických, hospodárskych a obchodných  vzťahov v arktickom regióne,“ cituje informačná agentúra Associated Press úryvok z listu Štátneho departmentu. Podľa predstaviteľov zahraničnopolitického rezortu USA, stála diplomatická prítomnosť v Grónsku umožní hájiť americké štátne záujmy a rozvíjať vzťahy s úradmi a obyvateľstvom Grónska. Prirodzene ide predovšetkým o postavenie Spojených štátov v Arktíde.

Je zaujímavé a málo kto o tom vie alebo si to pamätá, že Spojené štáty už mali konzulát v Grónsku. Otvorili ho v roku 1940 – po tom, ako vojska nacistického Nemecka okupovali Dánsko. Toto diplomatické zastupiteľstvo však zatvorili v roku 1953. Podľa predpokladov zamestnancov Trumpovej administratívy, by mal byť americký konzulát v Grónsku otvorený už budúci rok.

Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj