Bratislava 3. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

Filip R. čelí obžalobe z trestného činu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva
V prípade obžalovaného Filipa R., asistenta poslanca Národnej rady (NR) SR Jozefa Rajtára, bude súd pojednávať za zatvorenými dverami s vylúčením verejnosti. Uznesením tak rozhodla sudkyňa Okresného súdu (OS) Bratislava V.
Na snímke Filip R.

Na dnešné pojednávanie sa dostavil obžalovaný Filip R. v sprievode svojej advokátky Evy Mišíkovej a poslanca NR SR Jozefa Rajtára. Pojednávanie sprevádza veľký záujem verejnosti a médií. Po pár minútach však sudkyňa verejnosť vylúčila. Z pojednávania vyplynulo, že o to požiadala Tatrabanka.
„Obdržal som podnet Tatrabanky a pridávam sa k tomuto podnetu, a navrhujem vylúčiť verejnosť, nakoľko ide o predmet bankového tajomstva,“ uviedol prokurátor.
Obžalovaný a jeho advokátka rozhodnutie o vylúčení verejnosti ponechali na úvahu súdu. „Sudkyňa má na to právo na jednej strane, ale zároveň je to vec verejného záujmu a malo by to byť verejné,“ zareagoval Rajtár na rozhodnutie sudkyne.
Na dnešné pojednávanie na 09.00 h bol v pozícii svedka a zároveň poškodeného predvolaný aj minister vnútra Robert Kaliňák. Na súd sa však nedostavil.
Filip R. čelí obžalobe z trestného činu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. V prípade dokázania viny môže stráviť za mrežami tri až osem rokov.
Podľa medializovaných informácií mal Filip R. ako zamestnanec komerčnej banky preniknúť do účtu šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD). Údaje z tohto účtu sa potom objavili v niektorých médiách.
Krajská prokuratúra (KP) v Bratislave v júni minulého roka informovala, že obvinený Filip R. sa ku skutku kladenému mu za vinu v prípravnom konaní priznal, svoje konanie oľutoval, popísal podrobnosti jeho priebehu a vysvetlil motív konania.
“Obvinený bol pred vykonaním výsluchu poučený o všetkých svojich právach, obhajcu si nezvolil a do zápisnice svojím podpisom potvrdil, že nebol na neho vyvíjaný fyzický ani psychický nátlak. Sťažnosť proti uzneseniu o vznesení obvinenia nepodal,” informovala vlani Krajská prokuratúra v Bratislave.
Obvinený Filip R. v zastúpení advokátky Evy Mišíkovej v stanovisku k podanej obžalobe, naopak, namietal porušenie práva na obhajobu, nezákonnosť dôkazov či nátlak počas výsluchu.