Bratislava 16. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

Okresný súd Bratislava III dnes odročil hlavné pojednávanie v prípade bývalého riaditeľa Vojenskej spravodajskej služby (VSS) Romana M. na 7. februára budúceho roka.
Na snímke niekdajší riaditeľ Vojenskej spravodajskej služby (VSS) Roman M. pred pojednávaním na Okresnom súde Bratislava III

“Odročili to z technických príčin,” povedal Roman M. Súd podľa neho nekonkretizoval, o aký druh technických príčin išlo. Podľa obžalovaného mal byť dnes na hlavnom pojednávaní vypočutý ešte jeden svedok a prečítané listinné dôkazy. “A myslím, že to už bolo všetko,” skonštatoval.
Obžalovaný sa ďalej vyjadril, že už pred niekoľkými mesiacmi si myslel, že súd speje k záveru.
Súd dnes odročil pojednávanie už druhýkrát po sebe. Roman M. z toho nadšený nebol. “Viete, človek s tým žije stále. Máte to stále na pamäti, že ešte Vás niečo čaká. Teraz budem zase čakať do 7. februára,” dodal.
Polícia ukončila vyšetrovanie v tejto veci návrhom na podanie obžaloby ešte v apríli 2015. Podľa strážcov zákona mali v tom čase obvinení Roman M. a Katarína Svrčeková spáchať trestný čin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.
Podľa polície mali obvinení zbierať údaje obsahujúce skutočnosti utajované na ochranu záujmov Slovenskej republiky, označené stupňom utajenia “dôverné” alebo “vyhradené”. Strážcovia zákona tvrdili, že dokumenty boli nájdené 22.6.2013 v Slávičom údolí v Bratislave v tlačenej textovej forme a zaznamenané aj na micro SD karte pri prehliadke osobného motorového vozidla, ktoré používal Roman M.
Prípad Svrčekovej však nakoniec prerokúvali len ako priestupok. Podľa medializovaných informácií Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) konanie voči nej zastavil, nakoľko priestupok už bol premlčaný.
V prípade dokázania viny hrozí obžalovanému za prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti trest odňatia slobody až na jeden rok.
Bývalého riaditeľa Vojenskej spravodajskej služby Romana M. a Svrčekovú obvinili po tom, ako sa na verejnosť dostali dokumenty o možnom tunelovaní v službách v rokoch 2006 až 2010. Bývalí riaditelia služieb mali nakladať s majetkom služieb takým spôsobom, aby mali z toho osobný prospech. Obžalovaný akúkoľvek vinu od začiatku odmieta a obvinenie považuje za snahu o jeho diskrimináciu. Tvrdí, že o SD karte nájdenej v jeho aute nič nevedel.
Roman M. viedol VSS za vlády Ivety Radičovej (vtedy SDKÚ-DS). Za jeho pôsobenia sa začalo preverovanie podozrenia z tunelovania majetku tajných za prvej vlády Roberta Fica (Smer-SD).