Bratislava 20. júla 2018 (HSP/Foto:HSP-Ivan Lehotský)
 
Urbanisticky a esteticky nie veľmi vhodný plot okolo budovy veľvyslanectva USA na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave je čiernou stavbou. Už veľa rokov si radnica a štátne orgány netrúfli so „stavebníkom“, ktorým v tomto prípade nie je nikto menší než Spojené štáty americké, naložiť podľa zákona. Teraz sa zdá, že sa vo veci čosi začalo diať, ale zrejme to nedospeje ďaleko

Plot okolo budovy veľvyslanectva USA na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave

Jedno z najkrajších bratislavských námestí v úplnom centre starého mesta, promenáda, akej sa nemôže rovnať žiadna iná v meste. Pred rokmi bola zrazu úplne nevhodným, priam barbarským spôsobom narušená, keď tu bol na pozemku patriacom mestu vybudovaný asi tri metre vysoký plot. Stalo sa to v čase po 11. septembri 2001 – americká ambasáda sa tu takýmto spôsobom opevnila na ochranu pred teroristickými útokmi.
Podobné ploty, výsuvné stĺpiky a iné bezpečnostné prvky chránia dnes americké veľvyslanectvá aj v iných hlavných mestách všade vo svete. A aj inde pôsobia neesteticky a arogantne, ale väčšinou sa nachádzajú predsa len v lokalitách, kde to až tak neprekáža. Lenže Hviezdoslavovo námestie v hlavnom meste Slovenska je iný prípad. Na pešej zóne v tesnej blízkosti najslávnejšieho bratislavského hotela Carlton, Reduty a Národného divadla stáva sa tento obludný vojenský prvok pred očami všetkých turistov a návštevníkov mesta smutnou urbanistickou kuriozitou, medzinárodnou hanbou a vykričaným symbolom neokolonializmu.
Samozrejme, Bratislavčania, ale aj návštevníci mesta od tých čias plot intenzívne kritizujú, ale to je tak všetko, čo môžu. Už veľa rokov žiadajú, aby sa americké veľvyslanectvo presťahovalo na nejaké iné miesto a hovorcovia ambasády na to už veľa rokov odpovedajú, že hľadajú novú lokalitu, ale zatiaľ nenašli takú, ktorá by vyhovovala ich požiadavkám.
Zmena bola výhodná aj pre samotné veľvyslanectvo, pretože nové priestory by lepšie spĺňali dispozičné požiadavky a oveľa lepšie by sa dala zabezpečovať jeho ochrana. (Konieckoncov, ak mienia Spojené štáty pokračovať v takej medzinárodnej politike, akú robia, možno by stálo za zamyslenie, či by nebolo lepšie nové budovy veľvyslanectiev stavať ako protilietadlové podzemné bunkre, keďže sú praktickejšie ako bežné budovy, ktoré sú citlivejšie na ostreľovanie teroristami a môžu ich občania ohadzovať paradajkami a sprejovať…)
Starosta bratislavského Starého Mesta Radoslav Števčík hovorí, že už bolo dosť okolkov. Na jeseň 2017 sa začalo stavebné konanie, ktoré sa skončilo v júli 2018 rozhodnutím, že stavba má byť odstránená. Žiadosť o odstránení stavby bola veľvyslanectvu odoslaná a teraz sa čaká, či sa stavebník odvolá. Keby sa veľvyslanectvo neodvolalo, rozhodnutie by nadobudlo platnosť a plot by mal v zmysle zákona byť do troch mesiacov odstránený na náklady stavebníka. Ak sa veľvyslanectvo odvolá, o tomto odvolaní by potom mal rozhodovať stavebný úrad. Zatiaľ nie je jasné, či stavebník odvolanie podal.
Vec má však háčik. Veľvyslanectvo hovorí, že plot zbúrať nemieni a argumentuje Viedenským dohovorom, podľa ktorého majú hostiteľské krajiny zaručiť bezpečnosť diplomatickým misiám. Starosta Števčík síce vraví, že ochranu veľvyslanectva zabezpečujú oceľové stĺpy vsadené do dlažby námestia, a že ak má byť súčasťou bezpečnostnej zóny plot, musel by mať stavebné povolenie, ktoré však nemôže dostať, lebo pozemok Američania nevlastnia a ani ho už nemajú v prenájme. Lenže toto vysvetlenie Američania neakceptujú a aj Ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že v zmysle Viedenského dohovoru nie je možné ich donútiť plot zbúrať, napriek tomu, že je postavený mimo veľvyslanectva a na cudzom pozemku.
Teda výzvy na odstránenie plota sú, zdá sa, jalové práve tak ako kedykoľvek predtým. Ale prečo potom zrazu toľká aktivita? Možno je to celé oveľa prozaickejšie. Blížia sa totiž komunálne voľby a v rovnakom čase, ako prichádza pán Števčík so žiadosťou o odstránenie plota, vyvíja iný poslanec mestskej časti Bratislava – Staré Mesto podobnú aktivitu.
Dlhoročný politický súper starostu Števčíka, poslanec Martin Borguľa prichádza s petíciou s názvom „Výzva veľvyslancovi USA na Slovensku: Hovoríme NIE plotu na Hviezdoslavovom námestí“, kde sa píše: „My, obyvatelia a návštevníci hlavného mesta SR Bratislavy, žiadame okamžité odstránenie plota, ktorý je postavený pred budovou americkej ambasády na Hviezdoslavovom námestí. Plot dlhé roky špatí najkrajšie bratislavské promenádne námestie a v historickom centre hlavného mesta nemá čo robiť!“
Je teda namieste otázka, či náhodou celá horúčkovitá snaha vyriešiť zrazu v krátkom čase sedemnásť rokov trvajúcu záležitosť s americkým plotom nie je iba búrkou v pohári vody, za ktorou je komunálna politika a obyčajný populistický boj o voliča pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami…
Medzitým sa za plotom okolo ambasády čosi deje. Pracujú tam americkí robotníci, ktorí, keď som si chcel odfotografovať transparent, ktorý je na budove veľvyslanectva vyvesený, začali vehementne mávať rukami a kričať „No photo!“ Na tom transparente je napísané: „Oslavujeme 100 rokov spoločných vzťahov“ a „Odvaha byť slobodní“.
Odvaha byť slobodní… áno, to je niečo, čo by sme potrebovali. Ale budeme mať odvahu odstrániť aspoň ten škandalózny plot? Alebo to takto má byť? Je tento novodobý symbol moci pred miestodržiteľským palácom niečím, čo charakterizuje mieru našej slobody vo vlastnej krajine a naše dnešné miesto vo svete?
Ivan Lehotský
 
Príspevok Pôjde škandalózny plot okolo veľvyslanectva USA konečne preč? Zdá sa, že vec sa práve pohla a hneď aj narazila na prekážky zobrazený najskôr Hlavné správy.