Nitra, 27. februára 2018 (HSP/Foto: VH)

Práca je práca a koníčky sú koníčky. Ale najlepšie je to, keď aj práca je aspoň sčasti  koníčkom. Navyše, keď niekto do tej svojej práci, ktorá nesúvisí s umením alebo tvorbou, predsa prináša niečo umelecké, zaujímavé, poučné a vtipné…
Na snímke exponáty

No čo také nové sa dá vymyslieť, povedzme, v pohostinstve, kaviarni, či krčme? Bezpochyby do podobných zariadení ľudí láka dobré prostredie, kvalitné a chutné nápoje a občerstvenie, primerané ceny, zdvorilý a ochotný personál a pod. Chce sa nejaký podnik odlišovať od iných? Objavia sa v ňom kvety, niečo na čítanie, nejaké zaujímavé predmety, ktoré zaujmú návštevníka? A čo tak celkovo zatraktívniť atmosféru celého podniku a vytvoriť takú menšiu „tematickú perličku“, ktorá bude mať svoj originálny vzhľad a „príchuť“?..
Podobných podnikov nie je malo na Slovensku. „Pamätníci“ si môžu spomenúť na niektoré moje články, ktoré zaváňali práve atmosférou jedinečnosti, svojráznosti a tematickej originality. Písal som o „prezidentských“ krčmách v Bratislave a Nitre, o „komunistických“ pohostinstvách, o obrazovo-fotograficky-múzeálnej krčme na železničnej stanici v Šuranoch a o iných podnikoch.
Prednedávnom som sa zasa ocitol v podniku, ktorý mnohých určite zaujme svojou originalitou a nevšednosťou. Nie je nový, existuje už 6,5 roka, ale o tom som ešte nepísal. Dnes napravím túto „historickú chybu“…
Nachádza sa v samotnom centre Nitry. Pár krokov od centrálneho námestia, prejdete krátkou Kupeckou ulicou a ocitnete sa v podniku, ktorý určite má svoj výrazný štýl, jedinečnú atmosféru a nostalgické prifarbenie. Je to Retro pub Scorpion, ktorý je špeciálne zameraný na časy dávno alebo aj nedávno minulé, povedzme, na také 60 – 90 roky minulého storočia, ba dokonca minulého tisícročia…
Vojdete dovnútra a akoby za pomoci nejakého stroja času sa dostanete o niekoľko desaťročí späť. Obklopia vás predmety, ktoré boli obvyklé pred takými 30 – 60 rokmi: nábytok, bytová  technika, elektronika, telefóny, plagáty, fotografie a pod. – skrátka retro… Pre mladých ľudí sú to takpovediac muzeálne exponáty, pre staršiu generáciu sú to nostalgické spomienky na časy mladosti.
„Náš Pub je zariadený tak, aby časti nábytku či dnes už „kultové predmety“ z niektorých čias pripomenuli mladosť a obdobie, keď bola doba podstatne iná, ako dnes. Vidíte tu rôzne céčka, Rubikove kocky, časopisy Bravo, magiče, gramce, LP platne, audio kazety, VHS kazety, staré televízory, rádia, premietačky, telefóny a pod. Všetko je z tých starších čias, spred niekoľkých desiatok rokov,“ predstavuje nám zariadenie podniku jeho majiteľ Ing. Vladimír Hvalčak.
„No a samozrejme aj z oblasti filmu alebo divadla z týchto čias nezabúdame na našich československých hercov a herečky. Niektoré sú dnes už legendy, ale ja si myslím, že sú to hlavne „páni umelci“ a skvelí ľudia. Sú tu ich portréty a pripomenú nám všetkým zlatú éru českého a slovenského filmu. Veríme, že aj tým, ktorí nemali to šťastie zažiť tieto časy, sa u nás bude páčiť,“ podčiarkol. Hovorí o československých hercoch a spevákoch, ale všímame si, že na stenách baru sú predsa portréty iba slovenských hercov a hudobníkov…
Zaujímalo nás, ako vznikla myšlienka vytvorenia podobnej retro-atmosféry a prečo. Vladimír Hvalčák prezradil, že predtým mal motorkársky pub, ktorých nie je v meste pod Zoborom a na okolí nedostatok. Chcel urobiť niečo zaujímavé a originálne. A keďže predsa pochádza z tých starších čias, z minulého storočia a tisícročia, rozhodol sa vytvoriť podnik, ktorý návštevníkom bude pripomínať práve tie časy – a mnohých ľudí strednej a staršej generácie na chvíľku „vráti“ do zlatých čias ich mladosti. Pre mládež je to, povedzme, menšia exotika.
„Otvorili sme sa 1. júla 2011. Samozrejme, chceli sme to zariadiť tak, aby prostredie podniku čo najlepšie prezentovalo to obdobie. Kamaráti a príbuzní mi pomohli zariadiť priestory, podarilo sa zohnať starý nábytok a všetky tie predmety a techniku, ktoré tu vidíte. Mimochodom, prakticky všetko je funkčné – aj tie televízory, rádia, písacie stroje a iné veci,“ hovorí Vladimír Hvalčák.
Samozrejme, ako v každej kaviarni, pohostinstve, krčme a pod., aj v pube Retro znie hudba – prirodzene, hudba z tých čias. Na obrazovke sa stále premietajú klipy zo 60 – 90 rokov. „Akékoľvek obdobie vždy sprevádzal určitý štýl kultúry a špeciálne z nej je hudba, ktorá nás sprevádzala a vedome či nevedome každého z nás ovplyvňovala. Kto by si rád nezaspomínal na „staré zlaté časy“ a životné situácie, ktoré nám mnohokrát pripomenú alebo oživia konkrétne skladby, interpreti, kapely akéhokoľvek žánru či štýlu,“ vysvetľuje majiteľ pubu.
Osobne mne sa páči to, že kultová hudba 60 – 90 rokov by návštevníkov nemala rušiť pri posedení v Retre. Zvuk je, povedzme, primeraný a pri stole nemusíte kričať susedovi do ucha, aby vás počul, ako sa to často stáva vo viacerých pohostinstvách, ba dokonca aj v niektorých kaviarňach. Rôzne štýly, kapely, interpretov si môžete vybrať podľa programu na týždeň, ktorý je uvedený na internetovej stránke pubu Retro v „Hlavnom menu“.
„Niekoľko razy v roku sezónne našim návštevníkom pripomíname to obdobie aj rôznymi súťažami, kvízmi a pod. v duchu starých relácií, ako Videostop, Bakalári a iné. Napríklad, pustíme na obrazovke kratučký záznam zo staršieho filmu a návštevníci majú odhadnúť, ktorý herec alebo herečka stvárnila tú alebo inú úlohu, alebo ako sa volal člen tej alebo inej hudobnej kapely. Víťazi dostávajú rôzne odmeny: nápoje a vecné ceny,“ hovorí Vladimír Hvalčák.
Ako je známe, človek nežije iba tým duchovným, ale aj materiálnym. Preto návštevníci Retra nielen sa môžu pokochať pohľadom vidiac rôzne zaujímavé, takmer „muzeálne“ exponáty, ale aj doslova vychutnať atmosféru tých čias. V Retre vám, napríklad, namiešajú nápoje, ktoré boli v československých podnikoch populárne pred takým polstoročím ako napríklad: magické oko, právnický strik, ľadový a biely medveď, utopený boľševik, modrá lagúna, B52, semafor, pralinka a ďalšie.
Pri každom stole objavíte starý telefón. Nie je to hračka, ani atrapa. Všetko je funkčné. Môžete si pokojne zavolať – samozrejme, nie do Košíc alebo Washingtonu, ale iba v hraniciach pubu Retro Škórpión. Je to takpovediac svojrázna vnútorná sieť. Návštevníci si pokojne môžu zavolať susedom pri hociktorom stole: telefónny zoznam pubu Retro je tiež pri každom stole. V 80-siatych rokoch boli v niektorých disko-baroch takéto telefóny na stoloch, čo si pamätníci určite spomenú na film “Bony a klid”, kde to bolo tiež zdokumentované.
Vladimír Hvalčák potvrdil, že Retro väčšinou navštevujú ľudia strednej a staršej generácie, ktorí sa takto na niekoľko minút „odskočia“ do čias svojej mladosti. Najväčší počet „turistov v čase“ je v Retre vo večerných a nočných hodinách v piatok a sobotu, kedy sa tu konajú retro-diskotéky. Vtedy podnik práska vo švíkoch. Každý si príde na svoje: znie tu disko pop, funk, rock a iné štýly a tancujú prakticky všetci návštevníci.
V Retre sa ozaj môžete ponoriť do tých starších čias. Môžete si pokojne pozrieť televízne relácie v tých starých typoch televízorov, zapnúť si staré rádio a počúvať „retor-hudbu“, ktorá však znie aj z veľkej obrazovky. Môžete si pohodlne posedieť v sedačke, ktorá je vyrobená zo zadnej časti originálneho automobilu 70-tých rokov „Ford Cortina“. Určite vám budú chutiť miešané nápoje z obdobia „svetlej budúcnosti“.
Pre mňa osobne to má svoju vzácnu príchuť. Samozrejme, aj preto, že aj ja pochádzam z toho obdobia a tiež sa občas rád ponorím do spomienok: čo sme, mladí, vyvádzali v minulom storočí /preboha, aj v tisícročí!/. Určite je to plus, keď hociktorý podnik má svoju tvár, odlišuje sa od iných a je svojim spôsobom jedinečný. Retro pub Škorpión v Nitre je svojim spôsobom jedinečný a určite má svoju vlastnú tvár…
Eugen Rusnák