Bratislava  9. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP/Invision-Joel Ryan, TASR-Archív)
 
9. septembra
Narodenia
1737 – narodil sa taliansky lekár a prírodovedec Luigi Galvani, zakladateľ náuky o elektrine, profesor anatómie a fyziológie na univerzite v Bologni. S Alessandrom Voltom objavili elektrochemický zdroj elektrického prúdu – galvanický článok. Zomrel v roku 1798.

Na kombosnímke Lev Nikolajevič Tolstoj a herec Hugh Grant

1828 – narodil sa ruský prozaik a publicista Lev Nikolajevič Tolstoj, zakladateľ filozofie hlásajúcej zásadu lásky k blížnemu a pasívnej rezistencie. Literárnu tvorbu začal autobiografickou trilógiou Detstvo, Chlapčenstvo a Mládenectvo. Skúsenosti z krymskej vojny zachytil v cykle Sevastopoľské poviedky. Autor románovej epopeje Vojna a mier. Psychologické dilemy novodobého človeka opísal v románe Anna Kareninová. Ďalšie diela: Kreutzerova sonáta, Smrť Ivana Iľjiča, Otec Sergej, Vzkriesenie, Kozáci a Hadži-Murat. Drámy Vláda tmy a Živá mŕtvola. Zomrel v roku 1910.
1923 – narodil sa americký pediater a virológ slovenského pôvodu Daniel Carleton Gajdusek, spoluautor objavu pomalých vírusových infekcií, za ktorý si v roku 1976 spolu s Baruchom S. Blumbergom vyslúžili Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu. Zomrel v roku 2008.
1935 – narodil sa izraelský herec Chaim Topol, známy najmä ako mliekar Tovje z divadelného i filmového spracovania muzikálu Fidlikant na streche. Na divadelných doskách si v adaptácii knihy Šoloma Alejchema, ktorá vyšla v slovenčine pod názvom Dcéry bedára Tojvijeho, zahral najprv v Tel Avive a od februára 1967 aj na londýnskom West Ende. Snímka v réžii Normana Jewisona pritom umelcovi, známemu aj jednoducho Topol, vyniesla v roku 1972 Zlatý glóbus a nomináciu na Oscara. Cenu Hollywoodskej asociácie zahraničných novinárov (HFPA) po prvý raz získal už v roku 1965, keď ho vďaka hlavnej role v komédii Sallah Shabati vyhlásili za najsľubnejšieho nováčika. Zahral si napríklad aj vo filmoch Veľký žiaľ, Follow Me!, Flash Gordon, bondovke Len pre tvoje oči alebo miniseriáloch The Winds of War a War and Remembrance. Broadwayský revival Fidlikanta na streche mu v roku 1991 vyniesol nomináciu na prestížnu divadelnú cenu Tony.
1941 – narodil sa americký spevák Otis Redding. Bol jedným z prvých umelcov, ktorí experimentovali s r’n’b a gospelom. Najznámejšie piesne: (Sittin’ On) The Dock Of The Bay, Love Man, These Arms Of Mine, The Respect. Zomrel v roku 1967 pri havárii lietadla.
1952 – narodil sa anglický hudobník Dave Stewart. Známy ako člen dua Eurythmics, ktoré založil v roku 1980 s Annie Lennox. Pôsobil aj vo formácii SuperHeavy, ktorú okrem neho tvorili Mick Jagger, Joss Stone, A. R. Rahman a Damian Marley.
1960 – narodil sa anglický herec Hugh Grant. Medzinárodne známym sa stal vďaka komédii Štyri svadby a jeden pohreb, ktorá mu v roku 1995 vyniesla cenu BAFTA i Zlatý glóbus pre najlepšieho herca v komédii alebo muzikáli. Z ďalších filmov: Horký mesiac, Súmrak dňa, Rozum a cit, Dvaja v tom, Smrtiaca liečba, Notting Hill, Modrooký Mickey, Darebáčkovia, Denník Bridget Jonesovej, Láska s výstrahou, Ako na vec, Láska nebeská, Bridget Jonesová: S rozumom v koncoch, Hudba a text, Morganovci, Atlas mrakov, Krycie meno U.N.C.L.E., Božská Florence, Paddington 2.
1966 – narodil sa americký herec, scenárista a producent Adam Sandler, známy predovšetkým komédiami. Z filmografie: Billy Madison, Veľký tato, Malý Nicky – Satan Junior, Pán Deeds – Náhodný milionár, Kurz sebaovládania, 50x a stále po prvý raz, Španglicky ľahko a rýchlo, Za mrežami, Klik – život na diaľkové ovládanie, Keď si Chuck bral Larryho, Príbehy na dobrú noc, Dospeláci, Zoošetrovateľ, Jack a Jill (známy aj ako Moje bláznivé dvojča), Môj otec je šialenec, Dospeláci 2, Dovolenka za trest, Pixels, Sandy Wexler.
1975 – narodil sa kanadský spevák Michael Bublé. Na konte má zatiaľ deväť štúdioviek – BaBalu, Dream, Michael Bublé, It’s Time, Call Me Irresponsible, Crazy Love, Christmas, To Be Loved a Nobody but Me. Okrem toho vydal aj tri živáky a deväť EP nahrávok. Získal napríklad štyri Grammy alebo 13 Juno Awards.
1980 – narodila sa americká herečka Michelle Williams. Hereckú kariéru odštartovala malými rolami v televízii a známou sa stala ako 17-ročná vďaka úlohe Jen Lindley v tínedžerskom seriáli Dawsonov svet. Svoj prvý väčší úspech dosiahla vďaka romantickej dráme Skrotená hora, ktorá jej v roku 2006 vyniesla nomináciu na Oscara za herecký výkon vo vedľajšej úlohe. V roku 2011 si vyslúžila nomináciu na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied za hlavnú rolu v romantickej dráme Blue Valentine a v nasledujúcom roku ju nominovali za stvárnenie Marilyn Monroe v snímke Môj týždeň s Marilyn, vďaka ktorej získala Zlatý glóbus v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo filme – komédii alebo muzikáli. Štvrtú oscarovú nomináciu a rovnako štvrtú nomináciu na Zlatý glóbus si vyslúžila v roku 2017 vedľajšou rolou v dráme Miesto pri mori. Zahrala si aj v snímkach ako Dick, Obyčajní hrdinovia, Wendy a Lucy, Mamut, Prekliaty ostrov, Take This Waltz, Cesta do krajiny Oz, Certain Women, Všetky prachy sveta, Najväčší showman či Som sexy.
 
Úmrtia
1898 – zomrel francúzsky básnik, symbolista Stéphane Mallarmé. Básnické skladby: Herodias, Faunovo odpoludnie (zhudobnené Debussym), Vrh kociek nikdy nezruší náhodu. Narodil sa v roku 1842.
1901 – zomrel francúzsky výtvarník Henri de Toulouse-Lautrec, osobnosť umeleckého Paríža na sklonku 19. storočia. Žil na Montmartri, kde sa stretával s vtedajšou bohémou. Venoval sa maľbe, grafike i kresbe, jeho tvorba je prevažne figuratívna, z prostredia parížskych kaviarní a barov, kabaretov, divadiel, cirkusu a verejných domov. Narodil sa v roku 1864.
 
Ostatné udalosti
1969 – v Tatranskej Lomnici sprístupnili expozície Múzea Tatranského národného parku.
1971 – John Lennon vydal druhý sólový album Imagine.
 
Príspevok Pohľad do minulosti: Stalo sa 9. septembra zobrazený najskôr Hlavné správy.