Bratislava  7. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, AP)
 
7. októbra
Narodenia
1847 – narodil sa český cestovateľ a lekár Emil Holub. Podnikol tri veľké expedície do neprebádaného juhoafrického vnútrozemia a pôsobil tiež ako lekár v Kimberley. Jeho etnografická a prírodovedecká zbierka je vystavená v múzeu v jeho rodných Holiciach. Autor cestopisných publikácií Sedm let v jižní Africe, Druhá cesta po jižní Africe a i. Zomrel v roku 1902.

Na kombosnímke spisovateľ Edgar Allan Poe a Mesiac

1869 – narodil sa architekt Milan Michal Harminc. Patril k tzv. prvej generácii slovenských architektov. Pred 1. svetovou vojnou staval domy v Budapešti, na Slovensku, najmä na Liptove, navrhoval domy v duchu secesného folklorizmu. V Bratislave navrhol napríklad budovu Tatra banky, Zemědělského muzea – dnes Slovenské národné múzeum, Dom Slovenskej ligy, evanjelický kostol na Legionárskej ulici. Bol tiež autorom sanatória Palace v Novom Smokovci. Zomrel v roku 1964.
1885 – narodil sa dánsky fyzik Niels Henrik David Bohr. Patril k najvýznamnejším fyzikom 20. storočia, v Kodani založil a viedol Ústav teoretickej fyziky. Počas okupácie Dánska pracoval v USA, podieľal sa na vývoji atómovej bomby. Laureát Nobelovej ceny za fyziku z roku 1922 za výskum atómovej štruktúry a kvantovej teórie. Zomrel v roku 1962.
1923 – narodil sa český filmový režisér, animátor Břetislav Pojar. Spoluzakladal legendárne štúdio Bratři v triku, neskôr bol režisérom v Studiu Jiřího Trnky. Najvýznamnejšie animované rozprávky Potkali se u Kolína, Zahrada, Dášenka, Jája a Pája, Fimfárum 2. Zomrel v roku 2012.
1927 – narodil sa americký swingový spevák a herec Al Martino, vl. m Jasper Cini. Preslávil sa stvárnením Johnnyho Fontanea vo filme Krstný otec, pre ktorý naspieval aj ústrednú pieseň The Love Theme From The Godfather. Medzi jeho najväčšie hity patria Here in My Heart, Spanish Eyes, Can’t Help Falling in Love, Volare. Zomrel v roku 2009.
1942 – narodil sa chirurg Stanislav Čársky. Pochádzal z lekárskej rodiny, vnuk chirurga Stanislava Kostlivého, syn chirurga Konštantína Čárskeho. Bol prednostom Chirurgickej kliniky SPAM (Slovenská postgraduálna akadémia medicíny). Profesor Lekárskej fakulty UK v Bratislave, predseda Slovenskej chirurgickej spoločnosti. Zomrel v roku 1999.
1959 – narodil sa anglický televízny a hudobný producent Simon Cowell. Verejne známym sa stal najmä ako porotca v súťažiach Pop Idol, The X Factor, Britain’s Got Talent a American Idol. Okrem toho je aj vlastníkom televíznej spoločnosti Syco TV, ktorá stojí za projektmi X Factor a Got Talent. Vytvoril medzinárodnú opernú vokálnu skupinu Il Divo. V rokoch 2004 a 2010 nechýbal v stomiestnom zozname najvplyvnejších ľudí podľa amerického týždenníka Time.
1967 – narodila sa americká r’n’b speváčka Toni Braxton. Svetoznámou sa stala vďaka skladbe Un-Break My Heart. Na konte má sedem cien Grammy a zhruba 40 miliónov predaných hudobných nosičov na celom svete. Vydala osem štúdiových albumov Toni Braxton, Secrets, The Heat, Snowflakes, More Than a Woman, Libra, Pulse, Sex & Cigarettes a na konte má aj spoločnú štúdiovku s Babyfaceom Love, Marriage & Divorce.
1968 – narodil sa anglický hudobník Thom Yorke, celým menom Thomas Edward Yorke. Preslávil sa ako frontman kapely Radiohead, ktorú spoluzakladal v roku 1985. Na konte majú deväť štúdioviek – Pablo Honey, The Bends, OK Computer, Kid A, Amnesiac, Hail to the Thief, In Rainbows, The King of Limbs a A Moon Shaped Pool. Pôsobí aj v superskupine Atoms for Peace, ktorú spolu s ním tvoria basgitarista Flea z Red Hot Chili Peppers, producent Nigel Godrich, Joey Waronker z Beck a R.E.M. a brazílsky perkusionista Mauro Refosco. V roku 2013 vydali štúdiovku Amok. Ako sólový interpret debutoval v roku 2006 albumom The Eraser, na ktorý v roku 2014 nadviazal nahrávkou Tomorrow’s Modern Boxes.
1974 – narodila sa herečka Monika Hilmerová. Od roku 1991 pôsobila v Radošinskom naivnom divadle, kde stvárnila množstvo postáv, napríklad v inscenáciách Hostinec Grand, Kino Pokrok, Tata, Dohoda možná. Od roku 2003 je tiež členkou Činohry SND. Pôsobila aj v Štúdiu L+S a v divadle Astorka Korzo ’90. Z filmov: O sláve a tráve, Oběti a vrazi, Pramen života, Ako divé husi, Pokrvné vzťahy, Rozhovor s nepriateľom, Bathory, Kandidát.
 
Úmrtia
1849 – zomrel americký symbolistický básnik a spisovateľ Edgar Allan Poe. Zakladateľ modernej poviedky a autor svetoznámej básne Havran. Ďalej napísal napríklad Rozprávky, grotesky a arabesky, Jama a kyvadlo, Vraždy v ulici Morgue. Jeho tvorba ovplyvnila francúzskych symbolistov. Narodil sa v roku 1809.
1913 – zomrel zakladateľ slovenskej bibliografie Ľudovít Vladimír Rizner. Bol učiteľom a jeho najdôležitejším dielom je Bibliografia písomníctva slovenského na spôsob slovníka od najstarších čias do konca roka 1900. Pripojil k nej historickú, miestopisnú, archeologickú a prírodovedeckú bibliografiu. Autor básnickej zbierky Od srdca k srdcu a kníh pre deti. Narodil sa v roku 1849.
2008 – zomrel herec a humorista Peter Gažo. Pôsobil vo viacerých slovenských divadlách – v Bratislave, Spišskej Novej Vsi, Prešove, no najplodnejšiu hereckú kariéru prežil na doskách košického Štátneho divadla. Množstvo postáv stvárnil aj na televíznej obrazovke. Slovensko ho však poznalo najmä vďaka relácii Maratóóón Slovenského rozhlasu. Narodil sa v roku 1935.
2014 – zomrel český spisovateľ Rudolf Čechura, autor večerníčka Maxipes Fík, ktorý pôvodne vysielali v rokoch 1975 a 1978. Vymyslel aj seriálový príbeh Hugo z hor o snežnom mužovi, ktorého zavlečú do civilizovanej spoločnosti. Napísal scenár hororovej komédie Šplhající profesor i viaceré dobrodružné romány, ktoré sa odohrávali po druhej svetovej vojne v severočeskom pohraničí. Na konte má tiež knihy Abeceda důvtipu, Šperhák, Experimentální zóna alebo Někdo to rád jinak. Narodil sa v roku 1931.
 
Ostatné udalosti
1959 – sovietska vesmírna sonda Luna 3 po prvý raz v histórii vyfotografovala odvrátenú stranu Mesiaca.
 
Príspevok Pohľad do minulosti: 7. októbra zomrel americký spisovateľ Edgar Allan Poe a sovietska vesmírna sonda Luna 3 po prvý raz v histórii vyfotografovala odvrátenú stranu Mesiaca zobrazený najskôr Hlavné správy.