Bratislava  5. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP)
 
5. októbra
Svetový deň učiteľov (UNESCO)

Na kombosnímke prvý predstaviteľ Jamesa Bonda Sean Connery a legendárna skupina The Beatles

Narodenia
1713 – narodil sa francúzsky osvietenský filozof, encyklopedista Denis Diderot. Redaktor Encyklopédie – francúzskeho náučného slovníka vied, umení a remesiel, autor románov Mníška, Jakub fatalista. Zomrel v roku 1784.
1919 – narodil sa spisovateľ Vojtech Zamarovský, autor literatúry faktu. Napísal knihy Za siedmimi divmi sveta, Za tajomstvom ríše Chetitov, Objavenie Tróje, Na počiatku bol Sumer, Bohovia a hrdinovia antických bájí, Dejiny písané Rímom, Grécky zázrak, Gilgameš, Ich veličenstvá pyramídy, Vzkriesenie Olympie, Aeneas, Bohovia a králi starého Egypta, Sinuhet, Návrat do staroveku. Venoval sa aj televíznej dokumentaristike. Za svoju literárnu i televíznu tvorbu získal mnoho ocenení, v Trenčíne založili Múzeum antiky Vojtecha Zamarovského. Vo svete sa predali viac ako dva milióny výtlačkov jeho kníh v 10 jazykoch. Prvý laureát Ceny Egona Ervina Kischa, v marci 2006 mu Atény udelili čestné ocenenie Veľvyslanec helenizmu. Zomrel v roku 2006.
1936 – narodil sa český dramatik, esejista, politik a štátnik Václav Havel. Jedna z vedúcich osobností disentu, v rokoch 1989 – 1992 prezident ČSFR, v rokoch 1993 – 2003 prezident Českej republiky. Bol jedným z iniciátorov a hovorcov Charty 77, v roku 1979 spoluzakladal Výbor pre obranu nespravodlivo odsúdených, dva razy ho väznili. Po 17. novembri 1989 sa dostal do čela českého obrodného procesu, spoluzakladal Občanské fórum. Literárna tvorba: divadelné hry – Zahradní slavnost, Audience, Vernisáž, Largo desolato, Asanace, Odcházení, úvahy z väzenia – Listy Olze. Režíroval aj filmovú adaptáciu svojej divadelnej hry Odcházení. Zomrel v roku 2011.
1946 – narodil sa český herec Rudolf Hrušínský ml. Z filmografie: Postřižiny, Slavnosti sněženek, Vesničko má, středisková, Černí baroni, Krvavý román, Obsluhoval jsem anglického krále, Operace Dunaj, Láska je láska, Decibely lásky, Ako básnici čakajú na zázrak a i. Účinkuje aj v televízii, objavil sa napríklad v seriáloch Hotel Herbich, Ulice, Náves, Hraběnky. Syn herca Rudolfa Hrušínského. Na konte má nomináciu na Českého leva z roku 1998 za herecký výkon v hlavnej úlohe filmu Knoflíkáři.
1951 – narodil sa írsky rockový hudobník Bob Geldof. Bývalý člen punkovej skupiny Boomtown Rats. Venuje sa tiež herectvu, účinkuje v televíznych filmoch a seriáloch. Zahral si napríklad vo filme Pink Floyd: The Wall. Je organizátorom charitatívnych koncertov Live Aid a Live 8 a projektov Band Aid, Band Aid II, Band Aid 20. S Bonom Voxom z U2 spolupracuje na rôznych kampaniach a projektoch na zmiernenie hladu a chudoby v Afrike.
1957 – narodil sa americký herec Bernie Mac, vl. m. Bernard Jeffrey McCullough. Začínal ako komik v kluboch, známym sa stal v roku 1989 po víťazstve v národnej súťaži komikov. V televízii mal v rokoch 2001 až 2006 vlastnú šou s názvom The Bernie Mac Show. V roku 2001 si zahral s Bradom Pittom a Georgeom Clooneym v snímke Dannyho jedenástka a účinkoval aj v jej dvoch pokračovaniach. Ďalej hral napríklad vo filmoch Santa je úchyl!, Charlieho anjeli: Na plný plyn, Transformers, Soul Men alebo Starí psi. Zomrel v roku 2008.
1967 – narodil sa britsko-austrálsky herec Guy Pearce. Z filmografie: L. A. – Utajené skutočnosti, Vyhladovaní, Memento, Warholka, Smrť čaká všade, Kráľovstvo zverstiev, Kráľova reč, Zem bez zákona, Iron Man 3, Tulák, Brimstone, Votrelec: Covenant. Za výkon v miniseriáli Mildred Pierceová získal v roku 2011 cenu Primetime Emmy a v roku 2012 ho nominovali na Zlatý glóbus.
1972 – narodil sa britský režisér Tom Hooper. Počas štúdia na univerzite režíroval divadelné hry a reklamy. Neskôr spolupracoval na seriáloch EastEnders či Cold Feet, od ktorých sa presunul k historickým drámam z produkcie BBC ako Love in a Cold Climate alebo Daniel Deronda a v roku 2003 režíroval televíznu kriminálku Hlavný podozrivý: Posledný svedok s Helen Mirren v hlavnej úlohe. Jeho celovečerným debutom bola dráma Červený prach z roku 2004 s Hilary Swank a Chiwetelom Ejioforom. V roku 2005 sa postaral o réžiu miniseriálu Kráľovná Alžbeta s Helen Mirren. Nasledoval televízny film Lord Longford, miniseriál John Adams a životopisná športová snímka Leeds United: Futbalová legenda. V roku 2011 získal Oscara za réžiu historickej drámy Kráľova reč, v roku 2012 sa do kín dostal filmový muzikál Bedári a najnovšie predstavil životopisnú drámu Dánske dievča. Okrem spomínaného Oscara má na konte aj jednu Primetime Emmy, jednu cenu BAFTA, jednu cenu Directors Guild of America a tiež jednu Európsku filmovú cenu.
1975 – narodila sa anglická herečka Kate Winslet. Celosvetovo známou sa stala ako Rose DeWitt Bukater v 11-oscarovom Titanicu. Dosiaľ si vyslúžila sedem nominácií na Oscary, pričom v roku 2009 cenu americkej Akadémie filmových umení a vied aj získala za stvárnenie hlavnej úlohy v dráme Predčítač. Ďalej hrala napríklad vo filmoch Rozum a cit, Quills – Perom markíza de Sade, Enigma, Iris, Život Davida Galea, Večný svit nepoškvrnenej mysle, Hľadanie Krajiny – Nekrajiny, Prázdniny, Malé deti, Núdzový východ, Nákaza, Carnage, Predĺžený víkend, Divergencia, V kráľových záhradách, Krajčírka, Steve Jobs, Rezistencia, Collateral Beauty, Koleso zázrakov, Hora medzi nami. Na konte má aj jednu Primetime Emmy, štyri Zlaté glóbusy či tri ceny BAFTA. Od marca 2014 má hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.
1977 – narodil sa islandský umelec Hugleikur Dagsson, známy najmä satirickými čierno-humornými komiksmi.
1983 – narodil sa americký herec Jesse Eisenberg. Známym sa stal predovšetkým stvárnením zakladateľa sociálnej siete Facebook Marka Zuckerberga v snímke Sociálna sieť, ktorá mu v roku 2011 vyniesla nominácie na Oscara, Zlatý glóbus i cenu BAFTA. Okrem toho hral napríklad vo filmoch Klub vyvolených, Sépia a veľryba, Zombieland, Do Ríma s láskou, Podfukári, Dvojník, Ofajč, Podfukári: 2. dejstvo, Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti, Café Society a i.
2006 – narodil sa kanadský detský herec Jacob Tremblay. Preslávil sa v roku 2015 rolou v dráme Izba, ktorou zaujal verejnosť i kritiku, vyniesla mu nomináciu na Screen Actors Guild Award a získal Critics’ Choice Movie Award pre najlepšieho mladého herca alebo herečku. Neskôr sa predstavil aj v snímkach Zlo nikdy nespí, V pasci, The Book of Henry, Obyčajná tvár alebo Predátor: Evolúcia.
 
Úmrtia
1777 – zomrel fyzik a vynálezca, lekár a polyhistor Ján Andrej Segner. Zaoberal sa hydraulikou, optikou, astronómiou a botanikou. Objavil prístroj pracujúci účinkom reakcie vodného prúdu – Segnerovo koleso. Narodil sa v roku 1704.
1880 – zomrel francúzsky skladateľ, violončelista Jacques Offenbach. Tvorca francúzskej operety, napríklad Orfeus v podsvetí, Krásna Helena, Modrofúz, Parížsky život a opery Hoffmannove poviedky. Narodil sa v roku 1819.
1979 – zomrela hvezdárka Ľudmila Pajdušáková, dlhoročná riaditeľka Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici. V rokoch 1946 – 1953 objavila päť nových komét. Narodila sa v roku 1916.
1980 – zomrel režisér Ján Roháč. Od roku 1957 pôsobil v pražskom Divadle ABC. Spolutvorca prvého programu Laterny Magiky, v roku 1967 sa podieľal na vytvorení programu Kinoautomatu pre svetovú výstavu v Montreale. Spolupracoval s filmom: Konec jasnovidce, Kdyby tisíc klarinetů, s Divadlom Semafor a s televíziou, kde režíroval zábavné, hudobné a silvestrovské programy. Ďalej režíroval seriál Byli jednou dva písaři…, inscenáciu Uspořená libra, rozprávku Traja chrobáci a i. Narodil sa v roku 1932.
2011 – zomrel americký vynálezca a podnikateľ Steve Jobs, spoluzakladateľ firmy Apple. Narodil sa v roku 1955.
 
Ostatné udalosti
1962 – v snímke Doktor No sa na filmovom plátne po prvý raz objavil James Bond. Agenta 007 počas vyše 50 rokov v 24 oficiálnych filmoch stvárnili Sean Connery, George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan a Daniel Craig.
1962 – anglická skupina The Beatles vydala svoj prvý veľký hit Love Me Do.
1969 – britská televízna stanica BBC po prvý raz vysielala Lietajúci cirkus Montyho Pythona – seriál slávnej komediálnej skupiny Monty Python.
 
Príspevok Pohľad do minulosti: 5. októbra sa na filmovom plátne po prvý raz objavil James Bond, The Beatles vydala svoj prvý veľký hit Love Me Do zobrazený najskôr Hlavné správy.